Deprem nedeniyle konteynerde kalan yetişkin bireylerde yapılandırılmış ergoterapi programının yaşam kalitesi ve okupasyonel dengeye etkisi
The effect of structured occupational therapy program on quality of life and occupational balance in adults staying in containers due to earthquake
  1. Tez No: 919554
  2. Yazar: CERENGÜL ÇEKİÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET EMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş-Pazarcık merkezli olarak meydana gelen ve 11 ili etkileyen deprem felaketi sonrasında konteynerlerde kalan yetişkin bireylerde yapılandırılmış ergoterapi programının yaşam kalitesi ve okupasyonel denge üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini Hatay ilindeki depremzedeler oluşturmaktadır. Katılımcılar randomize olarak müdahale grubu (n = 18) ve kontrol grubu (n = 18) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir müdahale yapılmamış olup müdahale grubundaki katılımcılara ergoterapist tarafından yapılan aktivite değerlendirmesi sonucuna göre 4 hafta boyunca yapılandırılmış ergoterapi programı uygulanmıştır. Çalışmamızın bulgularına göre, yapılandırılmış ergoterapi programı uygulanan katılımcıların fiziksel sağlık, sosyal ilişkiler, çevre, genel sağlık ve toplam yaşam kalitesi düzeylerinin kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede yüksek olduğu belirlenmiştir. Yapılandırılmış ergoterapi sonrasında yaşam kalitesi düzeylerinin ergoterapi öncesi ile karşılaştırıldığında, müdahale sonrası yaşam kalitesi alt boyutlarında ve genel yaşam kalitesinde anlamlı bir artış gözlemlenmiştir. Müdahale grubu ile kontrol grubu, müdahale sonrası okupasyonel denge açısından karşılaştırıldığında, yapılandırılmış ergoterapi uygulanan müdahale grubundaki katılımcıların okupasyonel denge düzeylerinin kontrol grubuna kıyasla anlamlı şekilde yüksek olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of a structured occupational therapy program on quality of life and occupational balance in adult individuals residing in containers after the earthquake disaster that occurred on February 6, 2023, centered in Pazarcık, Kahramanmaraş, and affecting 11 provinces. The study population consists of earthquake victims in the Hatay province. Participants were randomly divided into two groups: an intervention group (n = 18) and a control group (n = 18). No intervention was applied to the control group, while participants in the intervention group received a structured occupational therapy program for four weeks based on an activity assessment conducted by the occupational therapist. According to the results of our study, participants in the intervention group who received the structured occupational therapy program showed significantly higher levels of physical health, social relationships, environment, general health, and overall quality of life compared to the control group. A significant increase was observed in the subdomains and overall quality of life when comparing the pre- and post-intervention quality of life levels. When comparing the occupational balance levels of the intervention group with the control group post-intervention, participants in the intervention group demonstrated significantly higher occupational balance levels.