Kekemeliği olan yetişkinlerde psikolojik sağlamlığın kekemelik şiddetine ve kekemeliğin öz değerlendirilmesine etkisi
The effect of psychological resilience on stuttering severity and self-assesment of stuttering in adults with stuttering
  1. Tez No: 919576
  2. Yazar: GÜLNUR ÖZEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN SERTAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Psikoloji, Linguistics, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kekemelik, konuşurken meydana gelen hece tekrarları, uzatma ve blokların tek başına ya da birlikte görüldüğü bir akıcılık bozukluğudur. Bu çalışmanın amacı kekemeliği olan yetişkinlerde psikolojik sağlamlığın kekemeliğin şiddetine ve kekemeliğin öz değerlendirilmesine etkisini ölçmektir. Çalışmada psikolojik sağlamlığın kekemelik şiddetiyle ve kekemelikle ilgili öz değerlendirmeyle arasındaki ilişki incelenmiştir. Katılımcılar 18 yaş üstü 42 kekemeliği olan bireyden oluşmaktadır. Çalışmada Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ), Kekemelik Şiddet Değerlendirme Aracı (KEŞİDA-4) ve Kekemeliği Öz Değerlendirme Ölçeği (WASSP-TR) kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre kekemelik şiddetlerine göre incelendiğinde Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği Puanı ile WASSP-TR Ölçeği'nin Davranışlar, Düşünceler, Duygular, Kaçınma ve Dezavantaj alt Boyutları arasında genelde negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Stuttering is a fluency disorder characterized by repetitions, prolongations, and blocks occurring individually or together during speech. This study aims to measure the impact of psychological resilience on the severity of stuttering and self- assesment of stuttering in adults with stuttering. In the study, The relationship between psychological resilience, stuttering severity, and self-assesment of stuttering was examined. Participants consisted of 42 individuals aged 18 and over with stuttering. The study employed the Brief Resilience Scale (BRS), the Stuttering Severity Instrument (SSI-4), and Turkish Version of The Wright and Ayre Stuttering Self- Rating (WASSP-TR). The findings revealed that, based on stuttering severity, there was generally a significant negative relationship between the BRS score and the Behavior, Thoughts, Emotions, Avoidance, and Disadvantage sub-dimensions of the WASSP-TR Scale (p0.05).