Epilepsi hastalığına sahip kardeşi olan ergenlerde psikolojik sağlamlık ve benlik saygısının incelenmesi
Examination of psychological resilience and self-esteem in adolescents having siblings with epilepsy
  1. Tez No: 919577
  2. Yazar: BUŞRA KANTARCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KURUDİREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu araştırma, epilepsi hastalığına sahip kardeşi olan ergenlerin psikolojik sağlamlık ve benlik saygısının incelenmesi amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yürütülen bu araştırma, Mayıs 2024-Kasım 2024 yılı içerisinde Muş Devlet Hastanesinde yürütüldü. Araştırmanın evrenini, belirtilen hastanenin çocuk nöroloji polikliniğine kayıtlı ve çocuk kliniklerinde tedavi gören çocukların 126 ergen kardeşi oluşturdu. Verilerinin toplanmasında;“Kişisel Bilgi Formu”,“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ)”ve“Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (ÇGPSÖ)”kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik, ortalama, t testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson Korelasyon analizi, Mann Whitney U analizi, Kruskall Wallis analizi, Bonferroni Posthoc testi, Regresyon analizi, Speaman's Korelasyon, Cronbach α kat sayı hesaplaması kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan ergenlerin ÇGPSÖ puan ortalaması 41.32±9.87, RBSÖ puan ortalaması 2.11±1.75 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the psychological resilience and self-esteem of adolescents who have a sibling with epilepsy. Material and Method: This descriptive and correlational study was conducted in Muş State Hospital between May and November 2024. The universe of the study consisted of 126 adolescent siblings of children registered in the pediatric neurology outpatient clinic of the specified hospital and treated in pediatric clinics. In collecting data;“Personal Information Form”,“Rosenberg Self-Esteem Scale (RSS)”and“Child and Youth Resilience Measure (CYRM)”were used. In the evaluation of the data; percentage, mean, t test, one-way analysis of variance, Pearson correlation analysis, Mann Whitney U analysis, Kruskall Wallis analysis, Bonferroni Posthoc test, regression, Speaman's correlation, Cronbach α coefficient calculation were used. Results: The mean score of the adolescents participating in the study on the CYRM was 41.32±9.87 and the mean score of the RSS was found to be 2.11±1.75.