Ketem temas noktasına yönlendirilen bireylerin kanser taramalarına yönelik tutumları ile kansere yol açan efsanevi nedenler hakkında farkındalık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the attitudes of individuals referred to ketem contact point towards cancer screenings and awareness levels about the mythical causes of cancer
  1. Tez No: 919579
  2. Yazar: NURİYE ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONAY BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu araştırma, bireylerin kanser taramalarına yönelik tutumları ile kanserin efsanevi nedenleri hakkında farkındalık düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı nitelikte olan bu araştırma, Şubat 2024 ile Ocak 2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini verilerin toplandığı tarihler arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi KETEM Temas Noktasına yönlendirilen yaklaşık 4000 birey oluşturmuştur. Örneklem seçimine gidilerek toplam 354 kişi araştırmaya dahil edilmiştir. Veriler; Tanıtıcı Bilgi Formu, Kanser Taramalarına Yönelik Tutum Ölçeği ve Kanser Farkındalık Ölçümü Efsanevi Nedenler Ölçeği ile toplanmış ve IBM SPSS v26.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde; frekans, yüzde hesapları, ortalama, standart sapma, Bağımsız Örneklem T-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (Anova), Pearson Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan bireylerin Kanser Taramalarına Yönelik Tutum Ölçeği puan ortalamaları 65.51±7.95; Kanser Farkındalık Ölçümü Efsanevi Nedenler Ölçeği puan ortalamaları 15.93±20.54 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the relationship between individuals' attitudes towards cancer screening and their level of awareness about the mythical causes of cancer. Material and Method: This descriptive study was conducted between February 2024 and January 2025. The population of the study consisted of approximately 4000 individuals who were referred to the Health Sciences University Van Training and Research Hospital KETEM Contact Point between the dates of data collection. A total of 354 individuals were included in the study by selecting a sample. Data were collected using the Introductory Information Form, Attitudes Towards Cancer Screenings Scale and Cancer Awareness Measurement Mythical Reasons Scale and analysed using IBM SPSS v26.0 software. In the analysis of the data; frequency, percentage calculations, mean, standard deviation, Independent Sample T-test, One-Way Analysis of Variance (Anova), Pearson Correlation Coefficient were used. Results: The mean score of the Attitude Towards Cancer Screenings Scale was 65.51±7.95 and the mean score of the Cancer Awareness Measure Mythical Causes of Cancer Scale was 15.93±20.54.