Ocimum basilicum ekstraktının adezyon molekülleri ve enflamasyon ilişkili mirna ekspresyon düzeylerine etkisinin araştırılması.
Investigation of the effect of ocimum basilicum extract on adhesion molecules and inflammation-related mirna expression levels.
- Tez No: 919580
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERDİNÇ YALIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ULAŞ DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar (KVH) dünya çapında bulaşıcı olmayan hastalıklar içerisinde önde gelen ölümcül hastalıklardandır. Koroner arter hastalığı (KAH) temelinde ateroskleroz oluşumu yer almaktadır. Ateroskleroz zaman içerisinde ilerleyen lezyonlarla kendini gösteren, çeşitli patofizyolojiye sahip karmaşık bir süreçtir. Ayrıca oluşum mekanizmaları arasında oksidatif hasar ve çeşitli nedenlerle meydana gelen enflamasyon mevcuttur. Okside düşük yoğunluklu lipoprotein (oxLDL)'nin endotel hasarı sonucu arter duvarına nüfuz etmesiyle aterosklerotik plak oluşumunun başladığı düşünülmektedir. E-Selektin, VCAM-1 gibi hücre adezyon molekülleri hücre yüzeyine lökositlerin yapışmasına aracılık etmektedir. Ocimum Basilicum (O. basilicum) ekstraktının önemli antienflamatuar, antioksidan etkileri mevcuttur. Özellikle yapısında bulunan flavonoidler, son yıllarda genel olarak kronik hastalık risk faktörlerini azaltmak için ve belirli hastalıklara karşı antioksidan ajan olarak araştırılmaktadır. Günümüzde aterosklerozun mikro ribonükleik asit(miRNA)'lar ile düzenlendiği gösterilmiştir. Çeşitli miRNA'ların kemokinlerin ekspresyon seviyelerini kontrol ederek aterosklerozun farklı aşamalarında düzenlediği bulunmuştur. Bu çalışmada Ocimum basilicum L. (fesleğen) metanol ve etanol ekstraktlarının oxLDL ile indüklenen İnsan göbek damarı endotel hücreleri (HUVEC) ateroskleroz patolojisi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ayrıca ateroskleroz ilişkili miRNA üzerindeki etkinliği araştırılmıştır. Bu amaçla, HUVEC hücreleri oxLDL'ye maruz bırakılıp 10, 50, 200 µg\mL dozlarda fesleğen ekstraktı ile muamele edilmiştir. İnsan göbek damarı endotel hücreleri 8 gruba ayrılmıştır. Hücre canlılığı XTT testi ile belirlenmiştir. Gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (qPCR) yöntemi ile vasküler hücre adezyon molekülü-1 (VCAM-1), miR-21, miR-31, E-selektin gen ekspresyon düzeyleri belirlenmiştir. E-selektin, VCAM-1 protein ekspresyon düzeyleri enzim bağlı immünoassay (ELISA) yöntemiyle bulunmuştur. Sonuç olarak; VCAM-1 gen ekspresyon düzeyleri 10 µg\ml metanol ve etanol özütleriyle (MÖ, EÖ), 50 µg\mL MÖ ve 200 µg\mL EÖ ile tedavi edilen gruplarda anlamlı bir şekilde azalmıştır. E-Selektin gen espresyon düzeyleri MÖ ile tedavi edilen tüm gruplarda ve 10 µg\mL EÖ ile tedavi edilen grupta anlamlı bir şekilde azalmıştır. E-Selektin protein ekspresyon düzeyleri fesleğen özütleri ile tedavi edilen tüm gruplarda anlamlı bir şekilde azalmıştır. MikroR-31 gen ekspresyon düzeylerini 200 µg\mL MÖ grubu hariç diğer gruplar anlamlı bir şekilde azaltmıştır. Bu sonuçlardan dolayı fesleğenin ateroskleroz ve ilişkili hastalıklarda kullanılabileceği ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases (CVD) are among the leading deadly diseases among non-communicable diseases worldwide. Coronary artery disease (CAD) is based on atherosclerosis formation. Atherosclerosis is a complex process with various pathophysiologies that manifests itself with lesions that progress over time. In addition, oxidative damage and inflammation caused by various reasons are among the formation mechanisms. It is thought that atherosclerotic plaque formation begins with the penetration of oxidized low-density lipoprotein (oxLDL) into the arterial wall as a result of endothelial damage. Cell adhesion molecules such as E-Selectin and VCAM-1 mediate the adhesion of leukocytes to the cell surface. Ocimum Basilicum (O. basilicum) extract has significant anti-inflammatory and antioxidant effects. In particular, the flavonoids in its structure have been investigated in recent years to reduce chronic disease risk factors in general and as antioxidant agents against certain diseases. Today, it has been shown that atherosclerosis is regulated by micro ribonucleic acids (miRNAs). Various miRNAs have been found to regulate the expression levels of chemokines at different stages of atherosclerosis. In this study, the effects of methanol and ethanol extracts of Ocimum basilicum (basil) on oxLDL-induced atherosclerosis pathology in human umbilical vein endothelial cells (HUVEC) were investigated. In addition, its activity on atherosclerosis-related miRNA was investigated. For this purpose, HUVEC cells were exposed to oxLDL and treated with basil extract at doses of 10, 50, 200 µg\mL. Human umbilical vein endothelial cells were divided into 8 groups. Cell viability was determined by XTT assay. Vascular cell adhesion molecule-1 (VCAM-1), miR-21, miR-31, E-selectin gene expression levels were determined by real-time polymerase chain reaction (qPCR). E-selectin, VCAM-1 protein expression levels were found by enzyme-linked immunoassay (ELISA) method. As a result; VCAM-1 gene expression levels were significantly decreased in groups treated with 10 µg\mL methanol and ethanol extracts (MÖ, EÖ), 50 µg\mL MÖ and 200 µg\mL EÖ. E-Selectin gene expression levels were significantly decreased in all groups treated with MÖ and in the group treated with 10 µg\mL EÖ. E-Selectin protein expression levels were significantly decreased in all groups treated with basil extracts. MicroR-31 gene expression levels were significantly decreased in all groups except 200 µg\mL MÖ group. Due to these results, it is predicted that basil can be used in atherosclerosis and related diseases.