Ostomili bireylerde öz-şefkatin ostomi uyumuna etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of self-compassion on ostomy adjustment in individuals with ostomy
  1. Tez No: 919578
  2. Yazar: ELİF ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu araştırma ostomili hastalarda beden öz - şefkat ve ostomiye uyumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türdeki bu araştırma, Nisan 2024 ile Ekim 2024 tarihleri arasında Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi 1 ve Genel Cerrahi 2 Kliniklerinde ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Genel Cerrahi Kliniğinde, 102 ostomili hastanın katılımıyla yapılmıştır. Veriler araştırmacının oluşturduğu tanıtıcı özellikler formu, ''Beden Öz - Şefkat Ölçeği'', ''Ostomili Bireylere Yönelik Uyum Ölçeği'' kullanılarak ve bire bir görüşme ile elde edilmiştir. Veriler, SPSS for Windows 22 paket programı ile analiz edilmekle birlikte sayılar, yüzdelikler, en az ve en çok değerler ile ortalama ve standart sapmaların yanında normal dağılan değerlerde bağımsız gruplarda ise t Testi, Varyans Analizi ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 61.26±11.88' olmakla birlikte %56.9'u erkektir, %56.9'u ilkokul-ortaokul mezunudur ve %83.3'ü evlidir. Hastaların %96.1'i çalışmamaktadır, %74.5'inin tanısı kolorektal kanserdir, %86.3'ü ostomiyle 0-1 yıldır yaşamaktadır ve %61.8'inin ostomisi kalıcıdır. Hastaların %52'sinin kronik hastalığı yoktur, %79.4'ü ostomi bakımına yönelik eğitim almıştır ve %88.2'sinin ostomi bakımı diğerleri tarafından yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to examine the relationship between body self-compassion and ostomy adaptation in ostomy patients. Material and Method: The descriptive and correlational study was conducted in the General Surgery 1 and General Surgery 2 Clinics of Samsun Training and Research Hospital and the General Surgery Clinic of Ondokuz Mayıs University Health Practice and Research Center, with the participation of 102 ostomy patients, between April 2024 and October 2024. Data were obtained using the researcher-created introductory characteristics form, the“Body Self-Compassion Scale”, the“Adjustment Scale for Individuals with Ostomy”and one-on-one interviews. Although the data were analyzed with the SPSS for Windows 22 package program, numbers, percentages, minimum and maximum values, means and standard deviations, as well as t Test, Analysis of Variance and Pearson Correlation Analysis were used in independent groups for normally distributed values. Results: Although the average age of the patients is 61.26±11.88, 56.9% are male, 56.9% are primary or secondary school graduates and 83.3% are married. 96.1% of the patients are not working, 74.5% are diagnosed with colorectal cancer, 86.3% have been living with an ostomy for 0-1 year, and 61.8% have a permanent ostomy. 52% of the patients do not have a chronic disease, 79.4% have received training on ostomy care, and 88.2% have ostomy care provided by others.