Ankara ili aile sağlığı merkezlerinde görev yapan sağlık çalışanlarının serviks kanseri taramalarına yönelik bilgi, tutum ve davranışlarının tarama düzeylerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of knowledge, attitudes and behaviors of health workers working in family health centers in Ankara province on cervical cancer screening on screening levels
  1. Tez No: 966008
  2. Yazar: EGE İHSAN ORUÇ HAMAVİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİYE ÇİĞDEM ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Kanser hastalığı insidans ve ölüm oranlarının giderek artışı nedeniyle günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Küresel olarak uygulanan ve kanser yükünün azaltılmasına yönelik çabalar, önleme, erken teşhis ve tedaviye erişimin iyileştirilmesine odaklanmaktadır. Kanserlerin üçte birinin erken teşhis ve etkin tedavi ile kontrol altına alınabileceği bilinmektedir. Birçok ülkede erken teşhise yönelik uygulamalar birinci basamak sağlık hizmetleri kapsamına alınmıştır. 2015 yılından itibaren Türkiye'de serviks kanserinin erken teşhisine yönelik verilen tarama hizmetleri, aile sağlığı merkezlerini de kapsayacak şekilde düzenlenmiştir. Kanser taramalarında, hasta ile ilk teması kuran kişi olarak aile hekiminin, kişilerin taramaya katılımındaki rolü önemlidir. Bu çalışma, aile sağlığı merkezlerinde hizmet sunan aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının serviks kanseri tarama programı konusundaki bilgi, tutum, davranışlarının tarama düzeylerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki Araştırma 15 Mayıs 2023-15 Mayıs 2024 tarihleri arasında Ankara ilinde bulunan Aile sağlığı Merkezlerinde görev yapan ve aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarından oluşan 333 sağlık çalışanı ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafında hazırlanan anket formu kullanılmıştır. Veri analizinde kategorik değişkenler arasındaki ilişkiler ki-kare testi kullanılarak değerlendirilmiş, sürekli değişkenlerin değerlendirilmesi t testi ve Mann-Whitney U testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Cancer has become a major public health problem due to increasing incidence and mortality rates. Global efforts to reduce the burden of cancer focus on prevention, early detection and improved access to treatment. It is known that one third of cancers can be controlled with early detection and effective treatment. In many countries, early detection interventions are included in primary health care services. Since 2015, screening services for early detection of cervical cancer in Türkiye have been organized to include family health centers. In cancer screening, the role of the family physician, as the person who makes the first contact with the patient, is important in the participation of individuals in screening. This study was planned to evaluate the effect of knowledge, attitudes and behaviors of family physicians and family health workers (nurses or midwives) serving in family health centers regarding cervical cancer screening program on screening levels. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted between May 15, 2023 and May 15, 2024 with 333 healthcare workers including family physicians and family health workers working in Family Health Centers in Ankara province. A questionnaire form prepared by the researcher was used as a data collection tool. In data analysis, the relationships between categorical variables were evaluated using the chi-square test, and continuous variables were evaluated using the t test and Mann-Whitney U test.