Doğum sonu dönemdeki annelerin travmatik doğum algısı ile emzirme öz-yeterlilikleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between traumatic birth perception and breastfeeding self-efficacy of mothers in the postpartum period
- Tez No: 919581
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu araştırma, annelerin travmatik doğum algısı ile emzirme öz-yeterlilikleri arasındaki ilişkiyi ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma tanımlayıcı tipte olup, bir devlet hastanesinde Nisan 2024-Temmuz 2024 tarihleri arasında doğum yapan 400 kadın ile yürütüldü. Verilerin toplanmasında;“Kişisel Bilgi Formu”,“Travmatik Doğum Algısı Ölçeği”ve“Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği”kullanıldı. Doğum sonu dönemde olup araştırmaya dâhil olma kriterlerini taşıyan annelerle yüz yüze görüşme ile veriler toplandı. Araştırmada etik kurallara bağlı kalındı. Bulgular: Araştırmada, kadınların Travmatik Doğum Algısı Ölçeği puan ortalamalarının 82.27±35.77 olduğu tespit edildi. Kadınların %34.8'inin çok yüksek travmatik doğum algısına sahip olduğu saptandı. Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği puan ortalamasının 51.76±12.98 olduğu bulundu. Kadınların“Travmatik Doğum Algısı Ölçeği”ile“Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği”puan ortalaması arasındaki ilişkinin anlamlı olmadığı görüldü (r=0.003, p=0.959).
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to determine the relationship between mothers' perception of traumatic birth and breastfeeding self-efficacy and the factors affecting them. Material and Method: The research is descriptive and was conducted with 400 women who gave birth in a public hospital between April 2024 and July 2024. In collecting data;“Personal Information Form”,“Traumatic Birth Perception Scale”and“Breastfeeding Self-Efficacy Scale”were used. Data were collected through face-to-face interviews with mothers who were in the postpartum period and met the inclusion criteria for the study. Ethical rules were adhered to in the research. Results: In the study, it was determined that the women's Traumatic Birth Perception Scale score average was 82.27±35.77. It was found that 34.8% of women had a very high perception of traumatic birth. The Breastfeeding Self-Efficacy Scale mean score was found to be 51.76±12.98. It was observed that the relationship between women's“Traumatic Birth Perception Scale”and“Breastfeeding Self-Efficacy Scale”average scores was not significant (r=0.003, p=0.959).