Primipar annelerin annelik özgüveni ile emzirme özyeterliliğinin incelenmesi
Examination of maternal self-confidence with breastfeeding self-efficacy of primiparous mothers
  1. Tez No: 919582
  2. Yazar: NİSA BUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KURUDİREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Araştırma, primipar annelerin annelik özgüveni ve emzirme özyeterliliğinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapılan araştırma, Temmuz 2024-Kasım 2024 tarihleri arasında Silifke Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları Polikliniği'nde yapıldı. Araştırmanın evrenini; 0-12 ay arası bebeği olan primipar anneler oluşturdu. Örnekleme yöntemine gidilmeden belirtilen tarihlerde Çocuk Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran, belirlenen kriterlere uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden tüm anneler araştırmaya dahil edildi. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Karitane Ebeveyn Kendine Güven Ölçeği”ve“Emzirme Özyeterlilik Ölçeği”kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik, ortalama, bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson Korelasyon analizi, Mann Whitney U analizi, Kruskall Wallis analizi, Bonferroni Posthoc testi, Cronbach α hesaplaması kullanıldı. Bulgular: Annelerin %71.0'inin gebeliği planlı olup %67.2'sinin sezaryenla, %83.7'sinin 38 hafta ve üzerinde doğum yapmıştır. Annelerin KEKGÖ puan ortalaması 31.47±7.08, EÖYÖ puan ortalaması 56.69±9.21 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to examine the relationship between maternal self-confidence and breastfeeding self-efficacy of primiparous mothers. Material and Method: Descriptive and correlational type research was conducted between July 2024 and November 2024 in Silifke State Hospital Paediatrics Polyclinic. The population of the study consisted of mothers with babies between 0-12 months. All mothers who applied to the Paediatrics Outpatient Clinic on the specified dates, met the specified criteria and accepted to participate in the study were included in the study. 'Personal Information Form',“Karitane Parental Self-Confidence Scale”and“Postpartum Breastfeeding Self-Efficacy Scale”were used to collect the data. In the evaluation of the data; percentage, mean, t test in independent groups, one-way analysis of variance, Pearson Correlation analysis, Mann Whitney U analysis, Kruskall Wallis analysis, Bonferroni Posthoc test, Cronbach α were used. Results: 71.0% of the mothers' pregnancies were planned and 67.2% were by cesarean section. 83.7% gave birth at 38 weeks or more. The mean KPSCS score of the mothers was 31.47±7.08 and the mean BSES score was 56.69±9.21.