Akut bronşioliti olan çocuklarda anne sütü ve formül mama ile beslenmenin hastalığa yakalanma oranı ve iyileşme süresine etkisi
The effect of breast milk and formula feeding on the disease rate and recovery time in children with acute bronchiolitis
  1. Tez No: 919583
  2. Yazar: FEYZANUR KAYMAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜDÜCÜ TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Akut Bronşioliti Olan Çocuklarda Anne Sütü ve Formül Mama ile Beslenmenin Hastalığa Yakalanma Oranı ve İyileşme Süresine Etkisi Amaç:Akut bronşiolittedavisi ve bakımı için hastande yatan 0-2 yaş grubu çocuk hastalarda anne sütü ve formül mama ile beslenmenin hastalığa yakalanma oranı ve iyileşme süresine etkisini belirlemekdir. Materyal ve Metot:Prospektif tanımlayıcı tipte yapılan araştırma, Mart-Aralık 2024 tarihleri arasında Muş Devlet Hastanesi Çocuk HastalıklarıKliniği'nde gerçekleştirilmiştir. Evreni Mayıs-Ağustos 2024 tarihleri arasında belirtilen hastanede, akut bronşiolittedavisive bakımı sürecindeki 0-2 yaşlar arası çocuklar (S=200) oluşturmuştur. Eevren ile çalışılmıştır.Araştırmakatılımcı sayısı için güç analizi yapılmıştır. Veriler“Aile SoruFormu”ve“Çocuk Soru Formu”ile elde edilmiştir. Verilertanımlayıcıistatistikler ve ki-kare testi iledeğerlendirilmiştir. Etik ilkelere uyulmuştur. Bulgular:Anne sütü ile beslenen çocukların oranının formül mama ile beslenenlerden daha fazla olduğu ve çocukların yaklaşık yarısının ilk akut bronşiolit tanısını 0-6 aylıkken aldığı belirlenmiştir. Çocukların cinsiyeti, yaş grubu, anne gebelik sayısı, ikamet bölgesi ve ev tipinin çocukların beslenme şeklini etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Objective: To determine the effect of breast milk and Formula feeding on the rate of diseaseand recovery time in children aged 0-2 years who are hospitalized for acute bronchiolitis treatment and care. Material and Method: This prospective descriptive study wa sconducted in the Muş State Hospital Pediatrics Clinic between March and December 2024. The universe consisted of children aged 0-2 (N=200) who were receiving acute bronchiolitis treatment and care at the specified hospital between May and August 2024. Theuniversewasstudied. Poweranalysiswasperformedforthenumber of participants in thestudy. Data were obtained with the“Family Questionnaire”and“Child Questionnaire”. Data were evaluated with descriptive statistics and chi-square test. Ethicalprinciples were followed. Results: It was determined that the proportion of children who were breast fed was higher than those who were formula fed and that almost half of the children were first diagnosed with acute bronchiolitis at the age of 0-6 months. It was determined that the gender of the children, age group, number of pregnancies of themother, region of residence and house type affected the feding style of the children.