An investigation of twice exceptionality (2E) in the UK context: The paradoxical combination of exceptionalities
İkı̇ kere farklılığın (2F) Bı̇rleşı̇k Krallık bağlamında ı̇ncelenmesı̇: İstisnai özelliklerin paradoksal bileşimi
  1. Tez No: 919584
  2. Yazar: YUNUS EMRE DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ELIZABETH DONE, DOÇ. DR. JAN GEORGESON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Plymouth
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
İki kere farklılık (2F) hem istisnai entelektüel yeteneklere hem de engellere/yetersizliklere sahip olan bireyleri ifade eder. Bu nitel keşifsel çalışma, öncelikle iki kere farklı öğrencilerin ve daha önce iki kere farklılığı olan öğrencilere ders vermiş ya da vermekte olan öğretmenlerin deneyimlerini araştırmıştır. Çalışma, bu tür yaşanmış deneyimleri felsefi, sosyolojik ve sosyo-kültürel teorik kavramlara atıfta bulunarak incelemiştir. COVID-19 pandemisi ve pandemi sonrası koşullarda uzun süren bir katılımcı sağlama sürecinin ardından veri toplamak için, mülakatlar ve katılımcıların kendilerinin uygulayabileceği anketlerin bir kombinasyonu kullanılmış ve katılım izninin esas olarak Plymouth'ta bulunan yedi öğretmen ve beş öğrenciyle sınırlı olduğu varsayılmıştır. Öğrenci verilerinin göstergesel içerik analizi ve öğretmen verilerinin yansıtıcı tematik analizi, yetenek ve engelliliğin ek koşullarla birlikte (örn. yeme bozuklukları ve depresyon) paradoksal kombinasyonlarının kabul edilmesinin önemini göstermiştir. Otizmli 2F öğrencilerinde sosyalleşme zorlukları ve DEHB'li yüksek potansiyelli öğrencilerde organizasyonel beceri sorunları tespit edilmiştir. Bazı öğretmenler 2F öğrencilerinde aşırı özgüven ve yaratıcı yazma becerileri gibi farklı özellikler gözlemlemiştir. Ancak, katılımcı öğretmenlerin 2F'nin özelliklerinin farkında olmadıkları ve öğrencilerini 2F ya da üstün yetenekli olarak sınıflandırmaktan kaçındıkları da görülmüştür. Dolayısıyla, 2F konusundaki farkındalık eksikliğine ilişkin verilerin üretilmesi, literatüre ek bir katkı sağlamıştır. Çalışma, 2F öğrencilerinin ve öğretmenlerinin seslerinin duyulmasını ve ihtiyaçlarının belirlenmesini sağlamayı amaçlayarak özel destek ve kaynaştırma uygulamaların önemini vurgulamıştır. Ampirik verilere ve mevcut literatüre dayalı olan bu çalışma eğitimciler, politikacılar ve araştırmacılar için değerli görüşler sunarak iki kez istisnailiğin/farklılığın tanınmasına ve daha geniş bir şekilde anlaşılmasına katkıda bulunacaktır. Çeşitlilik, kapsayıcılık ve iki kere farklılık konularının bu karmaşık kesişimine ilişkin daha fazla araştırma yapılması, 2F bireylerine yönelik eğitim sistemleri ve kaynaştırmayı geliştirmek için teşvik edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Twice-exceptionality (2E) refers to individuals who possess both exceptional intellectual abilities and disabilities. This qualitative exploratory study primarily investigated the experiences of 2E learners and teachers who have previously taught, or currently teach, students with twice-exceptionality. The study examined such lived experiences with reference to philosophical, sociological and socio-cultural theoretical concepts. A combination of interviews and self-administered questionnaires was utilised for data collection following a protracted recruitment process in COVID-19 pandemic and post pandemic conditions which, it was assumed, had limited consent to participate to seven teachers and five students based primarily in Plymouth. An indicative content analysis of the students` data and reflexive thematic analysis of teachers` data illustrated the importance of acknowledging of paradoxical combinations of ability and disability with additional conditions (e.g., eating disorders and depression). Socialisation difficulties in 2E students with autism and organisational skill problems in high potential students with ADHD were identified. Some teachers observed different characteristics in 2E students such as overconfidence and creative writing skills. However, it was also found that participating teachers were unaware of aspects of 2E and tended to avoid classifying their students as 2E or gifted. Thus, the generation of data on the lack of awareness of 2E provided an additional benefit and contribution to knowledge. The study emphasised the importance of tailored support and inclusive practices, intending to ensure that the voices of 2E students and teachers are heard and to determine their needs. With reference to empirical data and the existing literature, it will contribute the recognition and broader understanding of twice exceptionality, offering valuable insights for educational practitioners, policymakers, and researchers. Further research into this complex intersection of issues in diversity, inclusion, and twice-exceptionality is encouraged to enhance inclusivity and educational systems for 2E individuals.