Seviye indeksi ve bazı uygulamaları
Level index and its some applications
  1. Tez No: 919603
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH KİLLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Graf teoride bir matrisin özdeğerlerinin mutlak değerlerinin toplamı graf enerjisi olarak adlandırılır. Bu çalışmada ilk olarak seviye matrisi tanımlanmış ve bazı özellikleri incelenmiştir. Seviye matrsinin bileşenleri ile uzaklık matrsinin bileşenleri arasında bazı özellikler elde edilmiştir. Ayrıca seviye matrisine bağlı olarak seviye enerjisi tanımlanmış ve bu enerji için bazı alt ve üst sınırlar elde edilmiştir. Son olarak bazı grafların seviye karakteristik polinomu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In graph theory, the sum of absolute values of eigenvalues of a matrix is called graph energy. In this study, level matrix is introduced firstly and its some properties are investiaged. Some properties are obtained between the components of the level matrix and components of the distance matrix. Moreover, level energy is introduced wich is related to level matrix and some lower and upper bounds are obtained for this energy. Finally, level characteristic polynomial of some graps is computed.