Yenilikçi bir uydu yerleşim tasarımı optimizasyon algoritması
A novel optimization algorithm for satellite layout design
  1. Tez No: 919608
  2. Yazar: MEHMET EMİN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARİF ADLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışması, farklı uydu konfigürasyonlarıyla eş zamanlı çalışabilen yenilikçi bir uydu ekipman yerleşim tasarımı optimizasyon algoritması sunmaktadır. Algoritma, ekipman ataması için genetik algoritmalar ve çarpışma önleme için sanal kuvvetler kullanan hibrit bir yaklaşım benimsemiştir. Geleneksel yaklaşımların aksine, önceden belirlenmiş uydu hacimleriyle çalışmak yerine, bu algoritma kütle özelliklerini belirtilen kısıtlar dahilinde tutarken uydu yapısını göre dinamik olarak boyutlandırmaktadır. Metodoloji, optimal ekipman-panel ataması için genetik algoritmaları, başlangıç ekipman konumlandırması için düzgün ve normal dağılımları ve çarpışma çözümü için sanal kuvvetleri içermektedir. Algoritma, bir, iki ve üç katlı dörtgen, altıgen ve sekizgen prizma uydu konfigürasyonlarını için çıktı verebilmektedir. Literatürden alınan bir senaryo kullanılarak yapılan analiz sonuçları, algoritmanın mevcut yaklaşımlara kıyasla daha küçük hacimler elde ederken uygulanabilir uydu yerleşimleri oluşturmadaki etkinliğini göstermektedir. Algoritma, değerlendirme için birden fazla konfigürasyon alternatifi sunarken kütle özelliği kısıtlamalarını karşılamayı başarmıştır. Bu araştırma, birden fazla konfigürasyon tipini eş zamanlı olarak ele alabilen daha esnek ve kapsamlı bir yaklaşım sunarak uydu yerleşim tasarımı optimizasyonu alanına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an innovative satellite equipment layout design optimization algorithm capable of simultaneously working with different satellite configurations. The algorithm adopts a hybrid approach that utilizes genetic algorithms for equipment assignment and virtual forces for collision prevention. Unlike traditional approaches that work with predefined satellite volumes, this algorithm dynamically sizes the satellite structure while maintaining mass properties within specified constraints. The methodology includes genetic algorithms for optimal equipment-panel assignment, uniform and normal distributions for initial equipment placement, and virtual forces for collision resolution. The algorithm can generate outputs for one, two, and three-layer rectangular, hexagonal, and octagonal prism satellite configurations. Analysis results using a scenario from the literature show that the algorithm is effective in creating feasible satellite layouts while achieving smaller volumes compared to existing approaches. It successfully meets mass property constraints while offering multiple configuration alternatives for evaluation. This research contributes to the field of satellite layout design optimization by providing a more flexible and comprehensive approach that can simultaneously handle multiple configuration types.