Nesnelerin internetinde otonom araçlar için ıota tangle tabanlı şarj ve ödeme süreci yönetimi
Iota tangle-based charging and payment process management for autonomous vehicles in the internet of things
  1. Tez No: 919659
  2. Yazar: FURKAN TOPTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHAN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, otonom araçlar için IOTA Tangle tabanlı güvenli ödeme sistemini araştırmaktadır. IOTA'nın düşük işlem ücretleri, yüksek işlem hızları ve merkeziyetsiz yapısı, araçlar ve şarj istasyonları arasındaki ödemelerin verimli ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Çalışmada, araçlar ile şarj istasyonları arasındaki veri transferi ve mikro ödemeler Raspberry Pi 4 kullanılarak gerçekleştirilmiş, kablosuz şarj teknolojisi ile enerji transferi süreçleri test edilmiştir. Masked Authenticated Messaging (MAM) teknolojisi, verilerin güvenli bir şekilde iletilmesini sağlayarak, IOTA Tangle test ağı üzerinde yapılan işlem verilerini doğrulamaktadır. Önerilen sistem, araçların şarj istasyonları ile etkileşimini sağlayan fonksiyonlar içermekte ve IOTA Tangle Testnet üzerinden bu etkileşimlerin güvenli ve verimli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. IOTA'nın sağladığı merkeziyetsiz ve şeffaf yapılar, otonom araçlar için güvenli ödeme sistemlerini geliştiren önemli avantajlar sunmaktadır. Bu çalışma, IOTA Tangle'ın kullanımının otonom araçların ödeme sistemlerinde devrim niteliğinde olabileceğini ve sistemlerin daha güvenli hale gelmesini sağlayabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper investigates IOTA Tangle-based secure payment systems for autonomous vehicles. IOTA's low transaction fees, high transaction speeds and decentralized structure enable efficient and secure payments between vehicles and charging stations. In the study, data transfer and micropayments between vehicles and charging stations were made using Raspberry Pi, and wireless charging technology and energy transfer processes were tested. Masked Authenticated Messaging (MAM) technology ensures secure data transmission and verifies the transaction data on the IOTA Tangle test network. The proposed system includes functions that enable vehicles to interact with charging stations and enables these interactions to take place securely and efficiently over the IOTA Tangle Testnet. The decentralized and transparent structures provided by IOTA offer significant advantages that enhance secure payment systems for autonomous vehicles. This study demonstrates that the use of IOTA Tangle can revolutionize payment systems for autonomous vehicles and make them more secure.