Deng-fan-eckart potansiyelini içeren schrödinger denkleminin laguerre sanki-spektral yöntemiyle sayısal çözümleri
Numerical solution of the schrödinger equation with thedeng-fan-eckart potential by using the laguerre pseudospectral method
  1. Tez No: 919661
  2. Yazar: SEVAL ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tezde, Deng-Fan-Eckart potansiyelini içeren Schrödinger denkleminin özdeğerleri ve özfonksiyonları, Laguerre sanki-spektral yöntemiyle yaklaşık olarak hesaplanacaktır. Bunun için, denklem önce daha kolay işlenebilir bir forma dönüştürülecektir. Daha sonra, bu denklemden faydalanarak, en uygun parametreli Laguerre polinomları sanki-spektral şemada kullanılmak üzere baz fonksiyonları olarak seçilecektir. Hesaplanan yaklaşık özdeğerler ve özfonksiyonlar çizelgeler ve şekiller halinde rapor edilip literatürde var olan sonuçlarla karşılaştırılarak yöntemin verimliliği tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, numerical solution of the Schrödinger equation with the Deng- Fan-Eckart potential will be obtained by using the Laguerre pseudospectral method. To this end, first the problem will be transformed to a more tractable form. Then, by making use of the transformed equation, the Laguerre polynomials with the most suitable parameter will be chosen as a basis set in order to use in a pseudospectral scheme. The computed approximate eigenvalues and eigenfunctions will be reported in tables and figures. Finally, the efficiency of the method will be discussed by comparing with literature results.