Betonarme binaların yapısal düzensizliklerinin 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğine göre incelenmesi
Investigation of structural irregularities of reinforced concrete buildings according to 2018 Turkish Building Earthquake Code
  1. Tez No: 919662
  2. Yazar: CEMAL TOLONAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYTULLAH TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 (TBDY 2018)'e göre aynı kat planına ve açıklıklara sahip üç farklı kat ve taşıyıcı sistem gruplarına ait örneklerin analiz ve tasarımları yapılmıştır. Her üç örnekte de ön boyutlandırmalar yapılmıştır. Salt çerçeve taşıyıcı sistem elemanlarına sahip 10 katlı örnek üzerinde hâkim titreşim periyodunun azaltılmasına yönelik kolon ve kiriş boyutları değiştirilerek eşdeğer deprem yükü yönteminin öngördüğü koşullara uygun hale getirilmeye çalışılmıştır. Diğer bir örnekte 11 katlı betonarme çerçeve ve perde karışık sistem de eşdeğer deprem yükü yöntemine göre analiz edilmiştir. Son örnekte ise TBDY 2018'e göre bina yükseklik sınıfı (BYS) 1 olan bir örneğin mod birleştirme yöntemine göre doğrusal analizi yapılmıştır. Üç örneğin modellenmesinde, analizlerinde SAP2000 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, analyses and designs of three different building and structural system groups with the same floor plan and spans have been carried out according to the Turkish Building Earthquake Code 2018 (TBDY 2018). Preliminary sizing has been performed for all three examples. In the first example, a 10-story building with a pure frame structural system, the column and beam dimensions were adjusted to reduce the dominant vibration period, making the system compliant with the conditions specified by the Equivalent earthquake load method. In the second example, a 11-story reinforced concrete frame and shear wall mixed system were analyzed according to the equivalent seismic load method. In the third example, a building with a height class (BYS) of 1, according to TBDY 2018, was analyzed using the modal superposition method. All three examples' modeling, and analysis were done using the SAP2000 software package.