A non-parametric density analysis of life expectancy: Across genders, countries and time
Yaşam beklentilerinin parametrik olmayan yoğunluk analizi: Cinsiyetler, ülkeler ve zamanlara göre
- Tez No: 919663
- Danışmanlar: PROF. DR. THANASIS STENGOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Guelph
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Gelir eşitsizliği ile bir ülkedeki ekonomik kalkınma düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi sosyal bilimcileri uzun yıllardır ilgilendirmektedir. Bu çalışmaların birçoğu, ekonomik kalkınma düzeyini izlemek amacıyla Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'yı kullanmıştır (Simpson, 1990). Ancak, ulusal gelirin refaha katkıda bulunan nihai çıktının kusurlu bir ölçüsü ve toplumsal refahın kendisinin eksik bir göstergesi olduğu yaygın olarak kabul edilmektedir. Dahası, ulusal gelir bize eşitsizlik düzeyi hakkında hiçbir şey söylemez; bu da toplumsal refahın da dağıtımcı düşüncelere bağlı olduğu düşünüldüğünde sorunludur. Dolayısıyla, bu bakış açısından, yaşam beklentisi, dünyevi malların nihai olarak elde edilmesi için temel koşuldan - varoluşun kendisinden - farklı bir ölçüm olarak düşünülebilir, ancak tek değeri bu değildir. Bir kriter olarak yaşam beklentisi kolayca hesaplanabilir ve cinsiyete, yaşa, sosyal çevreye ve bir ülkedeki farklı bölgelere göre kolayca ayrılabilir, ancak GSYİH için durum böyle değildir, çünkü tahminleri uzun, zahmetli ve sıkıcıdır. Bu makalenin temel amacı, 1950 ile 2005 yılları arasında ülkeler arasında farklı nüfus grupları ve alt grupları için parametrik olmayan Çekirdek Yoğunlukları ile doğum değerlerinde Yaşam Beklentisi kullanarak refahın daha iyi bir göstergesini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
The study of the relationship between income inequality and the level of economic development in a country has interested social scientists for many years. Many of these studies used Gross Domestic Product with the purpose of monitoring the level of economic development (Simpson, 1990). However, it is widely acknowledged that national income constitutes an imperfect measure of the final output contributing to well-being and an incomplete indicator of social well-being itself. Moreover, national income does not tell us anything about the level of inequality, which is problematic, if one considers that social well-being also depends on distributive considerations. Hence, at this viewpoint, life expectancy can be considered a different measurement to the essential condition for any eventual enjoyment of earthly goods - existence itself - but that is not its only merit. Life expectancy as a criterion is easily calculated and easily broken down by sex, age, social milieu, and the different territories in a country, which is not the case for GDP, estimations of which are long, onerous, and tedious. The main objective of this paper is towards investigating a better indicator of well-being by using Life Expectancy at birth values with the non-parametric Kernel Densities for different population groups and subgroups among countries between the years 1950 and 2005.