Turunçgil bitkilerinde görülen Citlodavirus citri (CCDaV) ve Potexvirus citriflavivenae (CYVCV) etmenlerinin nitroselüloz ve kaba filtre kağıtları üzerindeki canlılık sürelerinin ve kontrol materyali olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of Tthe survival times of Citlodavirus citri (CCDaV) and Potexvirus citriflavivenae (CYVCV) agents on Nitrocellulose and coarse filter papers and their potential usability as control materials
  1. Tez No: 919665
  2. Yazar: NİDA YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET ÖNELGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada turunçgil bitkilerinde görülen ve bir DNA virüsü olan Citlodavirus citri (CCDaV) ile bir RNA virüsü olan Potexvirus citriflavivenae (CYVCV) etmenlerinin, beş haftalık zaman içerisindeki 7., 14., 21., 28. ve 35. günlerde nitroselüloz ve kaba filtre kağıtları üzerindeki varlığı araştırılmıştır. Hastalık etmenleri filtre kağıtlarına farklı yöntemler kullanılarak aktarılmış ve virüslerin, hangi yöntem kullanılarak kağıtlar üzerinde ne kadar süre kalıcılığını koruduğu belirlenmiştir. Ayrıca filtre kağıtları üzerinde varlığını koruduğu tespit edilen ve pozitif çıkan örnekler, indikatör turunç bitkilerine mekanik inokulasyon ile aktarılmış ve virüslerin turunç bitkilerindeki canlılığı araştırılmıştır. Yapılan PCR çalışmaları sonucu CCDaV etmenine ait CTAB ile oluşturulan 75 µl'lik TNA örneklerinin nitroselüloz ve kaba filtre kağıtlarında 35 gün süresince pozitif sonuç verdiği tespit edilmiştir. Bitki materyalinin kağıtlar üzerine direkt temas ettirilmesi ile oluşturulan örneklerin her iki tip filtre kağıdında 21 gün süresince, bitki öz suyunun aktarılmasında ise örneklerin nitroselüloz filtre kağıdında 35 gün, kaba filtre kağıdında ise 21 gün süresince pozitif sonuç verdiği tespit edilmiştir. CCDaV etmeninin mekanik inokulasyon ile turunç bitkilerini enfekte edip etmediğinin araştırılması sonucu her iki tip filtre kağıdının 7., 14. ve 21. güne ait örneklerinin bitkide enfeksiyon sağladığı ancak 28. ve 35. günlere ait örneklerinin bitkide enfeksiyon sağlamadığı belirlenmiştir. Yapılan RT-PCR çalışmaları sonucu CYVCV etmenine ait CTAB ile oluşturulan 75 µl'lik TNA örnekleri, nitroselüloz ve kaba filtre kağıtlarında 35 gün süresince pozitif sonuç vermiştir. Bitki materyalinin kağıtlar üzerine direkt temas ettirilmesi ile oluşturulan örnekler, nitroselüloz filtre kağıdında 35 gün süresince pozitif sonuç vermiş ancak kaba filtre kağıdında 35 gün süresince negatif sonuç vermiştir. Bitki öz suyunun kağıtlara aktarılması ile oluşturulan örneklerin her iki tip filtre kağıdında 35 gün süresince negatif sonuç verdiği tespit edilmiştir. Mekanik inokulasyon sonucu CYVCV etmeninin her iki tip filtre kağıdına ait örneklerinin bitkide enfeksiyon sağlamadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the presence of Citlodavirus citri (CCDaV), a DNA virus, and Potexvirus citriflavivenae (CYVCV), an RNA virus, in citrus plants using nitrocellulose and coarse filter papers over a five-week period, with sampling at 7., 14., 21., 28., and 35. days. To determine the duration for which the viruses remain detectable on the filter papers, various techniques were employed to transfer the pathogens onto the filter papers. Additionally, virus-positive samples preserved on the filter papers were mechanically inoculated into indicator citrus plants to evaluate the viability of the viruses. PCR analysis revealed that 75 µl TNA samples prepared with CTAB from the CCDaV agent tested positive on nitrocellulose and coarse filter papers for up to 35 days. Samples obtained by direct paper contact with plant material yielded positive results for 21 days on both types of filter paper, while samples obtained by transferring plant sap tested positive for 21 days on coarse filter paper and 35 days on nitrocellulose filter paper. Mechanical inoculation demonstrated that the CCDaV agent from samples collected on days 7., 14. and 21. caused infection in citrus plants. However, samples from days 28 and 35 did not cause infection, yielding negative results. Over the same 35-day period, RT-PCR analysis showed that 75 µl TNA samples prepared with CTAB from the CYVCV agent tested positive on nitrocellulose and coarse filter papers. Samples obtained by direct paper contact with plant material remained positive for 35 days on nitrocellulose filter paper but tested negative on coarse filter paper. Similarly, samples prepared by transferring plant sap to papers yielded negative results on both filter paper types. Mechanical inoculation revealed that the CYVCV agent did not infect plants in any of the filter paper samples tested.