Ortaokul öğrencilerinin akademik öz-yeterlilik, öz-düzenleme ve üst bilişsel farkındalıklarının bilgi işlemsel düşüme becerileri üzerinde etkilerinin incelenmesi
The impact of middle school students' academic self-efficacy, self-regulation, and metacognitive awareness on their computational thinking skills
- Tez No: 919669
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin akademik öz-yeterlilik, öz-düzenleme ve üstbilişsel farkındalık düzeylerinin bilgi işlemsel düşünme becerileri üzerindeki etkilerini incelemektir. Bilgi işlemsel düşünme, problemlerin çözümünde algoritmik ve analitik düşünme yeteneklerini kullanmayı ifade eder ve günümüzde eğitim programlarında giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu kapsamda, öğrencilerin öğrenme süreçlerini destekleyen bireysel özelliklerinin, bilgi işlemsel düşünme becerilerinin geliştirilmesine nasıl katkı sağladığı araştırılmıştır. Araştırmada, nicel veri toplama yöntemi kullanılmıştır. Nicel boyutta, ortaokul öğrencilerinin akademik öz-yeterlilik, öz-düzenleme ve üstbilişsel farkındalık düzeyleri çeşitli ölçekler yardımıyla ölçülmüş; bilgi işlemsel düşünme becerileri ise belirli problem çözme görevleri üzerinden değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, akademik öz-yeterlilik, öz-düzenleme ve üstbilişsel farkındalığın bilgi işlemsel düşünme becerilerinin gelişiminde önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Özellikle, yüksek öz-düzenleme ve üstbilişsel farkındalığa sahip öğrencilerin, problem çözme süreçlerinde daha etkin stratejiler kullandıkları ve yaratıcı çözümler geliştire bildikleri belirlenmiştir. Ayrıca, bu bireysel özelliklerin bilgi işlemsel düşünme becerilerindeki etkisinin, yaş, cinsiyet ve öğrenim seviyesi gibi demografik faktörlere göre farklılaştığı gözlemlenmiştir. Araştırmanın sonuçları, eğitim programlarının, öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerilerini geliştirmek için öz-yeterlilik, öz-düzenleme ve üstbilişsel farkındalığı artırmaya yönelik stratejiler içermesi gerektiğini önermektedir. Bu bağlamda, öğretim süreçlerine yönelik öneriler sunularak, öğrencilerin problem çözme ve analitik düşünme yeteneklerinin daha etkili bir şekilde desteklenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, hem eğitimciler hem de politika yapıcılar için öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerini geliştirme süreçlerine rehberlik edecek önemli bir kaynak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of middle school students' academic self-efficacy, self-regulation, and metacognitive awareness levels on their computational thinking skills. Computational thinking refers to the ability to use algorithmic and analytical thinking in problem-solving, a skill that is gaining increasing importance in today's educational curricula. Within this framework, the study investigates how students' individual characteristics that support learning processes contribute to the development of computational thinking skills. In the study, quantitative data collection method was used. In the quantitative dimension, academic self-efficacy, self-regulation and metacognitive awareness levels of secondary school students were measured with the help of various scales, and their computational thinking skills were evaluated through specific problem solving tasks. The findings indicate that academic self-efficacy, self-regulation, and metacognitive awareness play a significant role in the development of computational thinking skills. In particular, students with high levels of self-regulation and metacognitive awareness were found to use more effective strategies in problem-solving processes and develop creative solutions. Additionally, the impact of these individual characteristics on computational thinking skills was observed to vary according to demographic factors such as age, gender, and educational level. The results of the study suggest that educational programs should incorporate strategies aimed at enhancing self-efficacy, self-regulation, and metacognitive awareness to improve students' computational thinking skills. In this context, recommendations were provided for instructional processes to better support students' problem-solving and analytical thinking abilities. This study offers a valuable resource for educators and policymakers to guide the process of developing students' 21st-century skills