Deliryum bakımı öz yeterlik ölçeğini türkçeye uyarlama, geçerlik ve güvenirlik çalışması
Adaptation of the delirium care self-efficacy scale into turkish, validity and reliability study
- Tez No: 919668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KACAROĞLU VİCDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışma Deliryum Bakımı Öz Yeterlik Ölçeğini Türkçeye uyarlama geçerlik ve güvenirliğinin sağlanması amacıyla metodolojik tipte yapıldı. Çalışmanın örneklemini 21.01.2023- 21.03.2024 tarihlerinde Muğla' da bir eğitim araştırma hastanesinde çalışmakta olan 130 hemşire oluşturdu. Veri toplama aşamasında Hemşire Tanılama Formu ve orijinal ölçeğin Türkçeye çevrilmiş hali kullanıldı. Yapı geçerliği için Açıklayıcı Faktör Analizi ve Doğrulayıcı Faktör Analizi uygulandı. Güvenirlik için Cronbach Alpha katsayısı hesaplandı. İki Yarı Test Tutarlılığı değerlendirildi. Tanımlayıcı istatistiklerin hesaplanması için ortalama, sayı ve yüzdelikler kullanıldı. Ölçek kapsam geçerlik indeksi 0.99 olarak bulundu. Kaiser-Meyer-Olkin =0.91, x2=972.761, p=0.000 olduğu ve Doğrulayıcı Faktör Analizinde x²/sd 1.92, RMSEA=0.079, SRMR=0.055, CFI= 0.934 ve GFI= 0.99 hesaplandı ve ölçeğin yapı geçerliği açısından uygun olduğu saptandı. Ölçeğin Deliryum Değerlendirmesine Güven ve Deliryum Yönetimine Güven olmak üzere iki alt boyutlu ve 13 madde ile orijinal ölçek ile uyumlu olduğu saptandı. Ölçeğin Cronbach Alpha iç tutarlılık katsayısı 0.92 bulundu. Cronbach Aplha değeri ölçeğin yüksek iç tutarlılığa sahip olduğunu gösterdi. Alt boyutların Cronbach Alpha değeri Deliryum Değerlendirmesinde Güven alt boyutunda 0.92 ve Deliryum Yönetiminde Güven alt boyutunda 0.84 bulundu ve madde toplam korelasyonları 0.40'ın üzerinde olduğu için ölçekten madde çıkartılmadı. Ölçeğin zamana göre değişmezliğini değerlendirebilmek için 130 hemşireye Test tekrar test yöntemi uygulandı ve ölçeğin sınıf içi korelasyon katsayısının iyi uyum gösterdiği görüldü. Ölçeğin alt boyutlarında ve toplamında iki yarı arasındaki korelasyon 0.84 bulundu. Bu sonuçlara göre ölçeğin Türk toplumunda geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in a methodological manner in order to ensure the validity and reliability of the adaptation of the Delirium Care Self-Efficacy Scale to Turkish. The sample of the study consisted of 130 nurses working in a training and research hospital in Muğla between 21.01.2024 and 21.03.2024. The Nurse Identification Form and the Turkish translation of the original scale were used during the data collection phase. Explanatory Factor Analysis and Confirmatory Factor Analysis were applied for construct validity. Cronbach Alpha coefficient was calculated for reliability. Split-Half Test Consistency was evaluated. Mean, number and percentages were used to calculate descriptive statistics. The scale content validity index was found to be 0.99. Kaiser-Meyer-Olkin =0.913, x2=972.761, p=0.000 and x²/sd 1.92, RMSEA=0.079, SRMR=0.055, CFI=0.934 and GFI=0.99 were calculated in the Confirmatory Factor Analysis and it was determined that the scale was appropriate in terms of construct validity. It was determined that the scale was compatible with the original scale with two sub-dimensions as Confidence in Delirium Assessment and Confidence in Delirium Management and 13 items. The Cronbach Alpha internal consistency coefficient of the scale was found to be 0.92. The Cronbach Aplha value showed that the scale had high internal consistency. The Cronbach Aplha value of the sub-dimensions was found to be 0.92 in the Confidence in Delirium Assessment sub-dimension and 0.84 in the Confidence in Delirium Management sub-dimension and since the item total correlations were above 0.40, no items were removed from the scale. In order to evaluate the stability of the scale over time, the test-retest method was applied to 130 nurses and it was seen that the intraclass correlation coefficient of the scale showed good fit. The correlation between the two halves in the sub-dimensions and total of the scale was found to be 0.84. According to these results, it was seen that the scale was a valid and reliable measurement tool in Turkish society.