The effect of efl teachers' reflective teaching on their work engagement
İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin yansıtıcı öğretimlerinin işle bütünleşmeleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 919674
  2. Yazar: HAVVA NUR ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin işle bütünleşmeleri son yıllarda alanda çok ilgi görmüştür. Yansıtıcı öğretim ise öğretim kalitesini ve öğretmenlerin mesleki gelişimini etkileyen bir diğer yapıdır. İlişkisel tarama modeli seçilen bu araştırma, İngilizce öğretmenlerinin yansıtıcı öğretimlerinin işle bütünleşmeleri üzerinde bir etkisi olup olmadığını belirlemeyi amaçlamıştır. Çalışma ayrıca, öğretmenlerin yansıtıcı öğretimlerinin ve işle bütünleşmelerinin cinsiyet, lisans derecesi, çalıştıkları okul türü, mesleki tecrübeleri ve çalıştıkları okul kademesi gibi demografik faktörlere göre değişkenlik gösterip göstermediğini araştırmayı amaçlamıştır. Katılımcıların seçilmesi için, kolaylı örneklem yöntemi kullanılmıştır. Çalışma, Kayseri'de özel ve devlet okullarında ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde İngilizce öğretmeni olarak çalışan 292 katılımcı öğretmen ile gerçekleşmiştir. Veriler, Demografik Bilgi Formu, Öğretmenler için İşle Bütünleşme Ölçeği ve İngilizce Öğretimi Yansıtıcılık Envanteri uygulanarak toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS 27 ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak, bu öğretmenlerin öğretimde pratik, duyuşsal ve üstbilişsel yansıtmaları onların işle bütünleşmelerini anlamlı bir şekilde yordamaktadır. Ancak, öğretimde bilişsel ve eleştirel yansıtmalarının işle bütünleşmeleri üzerinde anlamlı bir etkisi yoktur. Ayrıca, özel okullarda çalışan İngilizce öğretmenlerinin yansıtıcı öğretime devlet okullarındaki meslektaşlarından daha fazla dahil oldukları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
English as a Foreign Language Teachers' (EFL) work engagement has captured a lot of attention in the field in recent years. Reflective teaching is also another construct which affects teaching quality and teachers' professional development. Therefore, this correlational survey research was designed to determine if there was an effect of EFL teachers' reflective teaching on their work engagement. The study further aimed to investigate whether EFL teachers' reflective teaching and their work engagement vary related to demographic factors: gender, Bachelor of Arts degree, the type of school in which they work, work experience and the level of school in which they work. For the selection of participants, the convenience sampling was used. There were 292 participating teachers who worked as EFL teachers in state and private schools at the primary, secondary and high school levels in Kayseri. The Demographic Information Form, The Engaged Teachers Scale (ETS), and English Language Teaching Reflection Inventory (ELTRI) were administered to collect the data. The collected data was analysed by SPSS 27. As a consequence, these teachers' Practical, Affective and Metacognitive Reflection predict their work engagement in a significant way. However, their cognitive and critical reflection do not have a significant impact on their work engagement. Additionally, the EFL teachers working at private schools are more involved in reflective teaching compared to their counterparts at state schools.