Effects of alloying on corrosion side reactions and discharge behavior in aluminum-air batteries
Alaşımlamanın alüminyum-hava pillerinde korozyon yan tepkimesi ve deşarj davranışına etkileri
  1. Tez No: 919679
  2. Yazar: BİLGEHAN ÇETİNÖZ ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK KARAKAYA, DOÇ. DR. METEHAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Alüminyum-hava pili, yüksek teorik enerji yoğunluğu, hafif tasarımı ve çevre dostu özellikleri nedeniyle umut verici bir enerji depolama sistemidir. Ancak, alüminyum- hava pilinin performansını düşüren bir korozyon reaksiyonu bulunmaktadır. Alaşımlama yöntemiyle alüminyumun kendiliğinden korozyon reaksiyonu bastırılabilir. Anot çözünmesini optimize etmek, deşarj potansiyelini stabilize etmek ve kendiliğinden korozyonu azaltmak için alaşım elementi olarak kalay (Sn), indiyum (In) ve mangan (Mn) kullanılmıştır. Bu sayede, alüminyum-hava pillerinin daha yüksek verimlilik, enerji yoğunluğu ve uzun vadeli kararlılık elde etmesi sağlanmıştır. Bu alaşım elementlerinin sinerjik etkileri dengelenerek, alüminyum- hava pillerinin geliştirilmiş dayanıklılık ve performans ile yaygın olarak kullanılan enerji depolama uygulamalarının gereksinimlerini karşılaması mümkün hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The aluminum-air battery is a promising energy storage system due to its high theoretical energy density, lightweight design, and environmentally friendly characteristics. However, there is a corrosion reaction which decreases the performance of aluminum air battery. Self-corrosion reaction can be supressed by alloying aluminum. Tin (Sn), indium (In), and manganese (Mn) were used as alloying elements to enhance these properties by optimizing anodic dissolution, stabilizing discharge potential, and reducing self-corrosion in this study. As a result, aluminum-air batteries could achieve higher efficiency, energy density, and long- term stability. By balancing the synergistic effects of these alloying elements, aluminum-air batteries can meet the demands of conventional energy storage applications with improved durability and performance.