Deprem sonrası sürdürülebilir geçici barınma yapıları: Tiny house
Sustainable temporary housi̇ng after earthquakes: Tiny house
- Tez No: 919680
- Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN YAMAÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Son yüzyılda artan afet sayısı ve şiddeti, dünya genelinde toplulukların daha fazla zarar görmesine yol açmış ve afet sonrası barınma çözümlerine duyulan gereksinimi artırmıştır. Deprem gibi büyük doğal afetler, milyonlarca insanı evsiz bırakmış, yalnızca güvenli barınma ihtiyacını değil, aynı zamanda sağlık, eğitim ve ekonomik fırsatlara erişimi de ciddi şekilde etkilemiştir. Depremlerden etkilenen bireylerin yaşam kalitesini iyileştirmek ve onları güvende tutmak için geçici barınma yapıları hayati bir rol oynamaktadır. Ancak, geçici barınma çözümleri sürdürülebilirlik açısından değerlendirildiğinde hem çevresel hem de toplumsal etkileri minimize edecek yaklaşımlar büyük önem kazanmaktadır. Bu çalışma, deprem sonrası afetzedelerin kalıcı konutlara geçene kadar barınmaları için kullanılan geçici barınma yapılarının sürdürülebilir tasarımını incelemektedir. Dünya genelindeki ve Türkiye'deki önemli afetlerden seçilen örnekler üzerinden sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda analizler yapılmıştır. Araştırmada, geçici barınma yapılarının ekonomik, çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik ilkelerine uygun olarak nasıl planlanıp tasarlanabileceği incelenmiştir. Çalışma sonucunda afetzedelerin sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak, çevresel etkileri minimize edecek ve ekonomik açıdan verimli olacak geçici barınma çözümleri önerilmiştir. Ayrıca, tiny Houselar gibi sürdürülebilir barınma çözümleri de incelenmiş ve afet sonrası geçici barınma için etkili bir alternatif olarak sunulmuştur. Bu öneriler, gelecekteki afetlerde daha etkili ve sürdürülebilir geçici barınma yapılarının tasarlanmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the last century, the increasing number and intensity of disasters have led to more damage to communities worldwide, increasing the need for post-disaster shelter solutions. Natural disasters such as earthquakes have left millions of people homeless, affecting not only the need for safe shelter but also access to health, education, and economic opportunities. Temporary shelter structures play a vital role in improving the quality of life for earthquake victims and keeping them safe. However, when evaluated from the perspective of sustainability, approaches that minimize both environmental and social impacts of temporary shelter solutions are of great importance. This study examines the sustainable design of temporary shelter structures used for displaced individuals until they transition to permanent housing after an earthquake. The study analyzes selected examples from major disasters in both the world and Turkey according to sustainability principles. The research investigates how temporary shelter structures can be planned and designed in compliance with the economic, environmental, and social sustainability principles. As a result of this study, temporary shelter solutions that will meet the social needs of displaced individuals, minimize environmental impacts, and be economically efficient have been proposed. Furthermore, sustainable shelter solutions such as Tiny Houses have also been examined and presented as an effective alternative for temporary shelter after disasters. These suggestions aim to contribute to the design of more effective and sustainable temporary shelters in future disasters.