New electrospinning strategies for the preparation of solid-phase microextraction coatings
Katı faz mikroekstraksiyon kaplamaları için yeni elektroeğirme stratejileri
- Tez No: 919698
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZEL BOYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Katı faz mikroekstraksiyon (SPME), yaygın olarak kullanılan, çok yönlü bir örnek hazırlama tekniğidir. SPMEnin çok yönlülüğü, çok çeşitli ekstraktif fazların ve özel kullanımlara imkân sağlayan kaplama hazırlama yöntemlerinin bulunmasından kaynaklanmaktadır. SPME örnekleyicileri için hazırlık esnasında ekstraktif partiküller, destek yüzeyindeki yığın halindeki yapıştırıcı fazda sabitlenir, bu da faz içindeki analitlerin difüzyonunu ve ekstraksiyon kinetiğini yavaşlatır. Bu durum, yapıştırıcı faza ihtiyaç duyulmadan doğrudan destek üzerinde geliştirilen nanofiber yapısındaki polimerik ekstraktif fazlar kullanılarak ortadan kaldırılabilir ve böylece daha hızlı ekstraksiyon kinetiği ve hızlı analiz elde edilebilir. Nanofiber yapısındaki ekstraktif polimer kaplı SPME örnekleyicilerinin üretimi, bir desteğin yüzeyinde ekstraktif özelliklere sahip nano ve mikro-fiber yapılı polimerlerin doğrudan biriktirilmesi avantajına sahip elektroeğirme işlemi ile mümkündür. Bu çalışmada, SPME problarının hazırlanması için iki yeni elektroeğirme stratejisi önerilmiştir. İlk strateji, elektroeğirme sırasında analitin baskılanmasına dayanan yeni bir ekstraktif faz hazırlama yöntemidir. Şablonlar (trifluralin ve karbaril), analite özgü bölgeler üretmek için elektroeğirme tekniği kullanılarak hazır bir polimere (poliakrilonitril) immobilize edilmiş, böylece daha kolay üretim ve gelişmiş analit seçici ekstraksiyon sağlanmıştır. İkinci strateji, elektroeğirmenin tekrarlanabilirlik sorunlarının üstesinden gelmek için önerilmiştir. Geleneksel elektroeğirmenin aksine, poli(divinilbenzen) partikülleri içeren poliakrilonitril karışımı bir bıçağa damlatılmış ve yüksek voltaj uygulanmıştır. Bu yöntem, hızlı ekstraksiyon kinetiği ile ince kaplamaların daha kontrol edilebilir üretimini sağlamıştır. İki örnekleyici de tarımsal üretimde sıklıkla kullanılan pestisitlerin (trifluralin, karbaril, diazinon, malathion ve parathion) kullanıldığı kavram kanıtlama çalışmalarında başarıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Solid phase microextraction (SPME) is a well-known, versatile sample preparation technique with several critical advantages. The versatility of SPME comes from the availability of a large variety of extractive phases and homemade coating preparation methods. However, in SPME, the extractive particles are immobilized in the bulk phase on the surface of support, which decreases the diffusion of analytes within the phase and the kinetic of extraction. This can be eliminated using nanofibrous extractive phases developed directly on the support without needing a bulk polymeric immobilizer, resulting in faster extraction kinetics and fast analysis. Production of nanofibrous extractive phase-coated SPME samplers is possible using an electrospinning process with the advantage of direct deposition of nano- and micro-fibrous polymers on the surface of a support. In this study, two new electrospinning strategies for the SPME probe preparation were proposed. The first strategy included a novel extractive phase preparation method based on imprinting the analyte during the electrospinning. Templates (trifluralin and carbaryl) were immobilized into a ready-made polymer (polyacrylonitrile) using electrospinning to produce analyte-specific regions, enabling easier production and enhanced analyte-selective extraction. The second strategy was proposed to overcome the reproducibility issues of electrospinning. Opposing the traditional syringe electrospinning, a high voltage was applied to a sword-shaped blade with one drop of polymer mixture, containing poly(divinylbenzene) and polyacrylonitrile. This method provided more controllable production of SPME samplers with fast extraction kinetics. Both samplers were evaluated successfully in proof-of-concept studies using pesticides (trifluralin, carbaryl, diazinon, malathion, and parathion) frequently used in agricultural production.