Sekonder konsolidasyonlara etki eden faktörlerin incelenmesi
Examination of the factors affecting secondary consolidation
  1. Tez No: 919713
  2. Yazar: RESUL SALMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULAZİM YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Zemin mekaniğinde geleneksel olarak sekonder konsolidasyonların, birincil konsolidasyonlara ithafen çok küçük kaldığı ve bu sebeple ihmal edilebileceği varsayılır. Ancak yapılan birçok çalışma sekonder konsolidasyonların zemin davranışı üzerinde büyük etkilere sebep olduğunu ve ihmal edilmesi durumunda ciddi sonuçlarla karşılaşılabilineceği göstermektedir. Bu çalışmada sekonder konsolidasyonlara etki ettiği söylenen bazı faktörler üzerine deneysel bir araştırma yapılmıştır. Deneysel araştırma boşluk suyu basıncı ölçebilen modifiye bir konsolidasyon deneyi ile gerçekleştirilmiştir. Deneyler ince daneli inorganik zemin malzemesi ve bu malzemenin %15'ine karşılık gelecek şekilde organik madde eklenerek gerçekleştirilmiş böylece organik maddenin etkisi gözlemlenmiştir. Ön konsolidasyon basıncı, numune boyu, yükleme tipi, her bir yükleme arasındaki yükleme yüzdesi gibi parametreler üzerinde yapılan deneyler boyunca sekonder konsolidasyonlara en büyük ve en önemli etkinin organik maddeden kaynaklandığı görülmüştür. Organik zeminlerde etkili olduğu görülen sekonder konsolidasyonların organik zemin üzerine inşa edilmiş bir dolgu vasıtasıyla sayısal olarak da dikkate alınmıştır. Elde edilen sonuçlara göre organik zemin üzerine inşa edilen dolgularda sekonder konsolidasyonları dikkate alan zemin modellerinin kullanımı neredeyse zorunludur.
Özet (Çeviri)
In soil mechanics, it is traditionally assumed that secondary consolidations are very small compared to primary consolidations and can therefore be neglected. However, many studies have shown that secondary consolidations have major effects on soil behavior and that serious consequences can be encountered if they are neglected. In this study, an experimental study was conducted on some factors said to affect secondary consolidations. The experimental study was carried out with a modified consolidation test that can measure pore water pressure. The tests were carried out by adding fine-grained inorganic soil material and organic matter corresponding to 15% of this material, thus observing the effect of organic matter. During the experiments conducted on parameters such as pre-consolidation pressure, sample size, loading type, and loading percentage between each loading, it was observed that the largest and most important effect on secondary consolidations was caused by organic matter. Secondary consolidations, which were seen to be effective in organic soils, were also numerically considered by means of an embankment constructed on organic soil. According to the results obtained, the use of soil models that take into account secondary consolidations is almost mandatory in embankments constructed on organic soil.