Subtropik bölgelerde serada ve açıkta yetiştirilen bazı yeni kiraz çeşitlerinde karşılaşılan sorunların çözümüne yönelik araştırmalar
Research on the solution of problems encountered in some new cherry varieties grown in greenhouses and open fields in subtropical regions
  1. Tez No: 919721
  2. Yazar: MEHMET SADIK MAZI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN İMRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tez çalışması, 2022-2024 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü arazisinde yer alan serada ve Karayusuflu köyü mevkisinde yer alan Maxma 14 anacı üzerine aşılı, 4x2m mesafelerde dikimi yapılmış ve merkezi lider budama sisteminde budanmış, 4 yaşlı Royal Tiago kiraz çeşidinde yürütülmüştür. Deneme alanlarının soğuk birikimleri standart ve soğuk birimi olmak üzere 2 farklı yöntemle hesaplanmış olup, bölgeler arasında önemli bir fark saptanmamıştır. Bununla birlikte 2022-2023 dönemi soğuk birikimi standart yönteme göre 460 saat, soğuk birimi yöntemine göre ise 202 birim olarak hesaplanmıştır. Bu dönemde yetersiz soğuk birikiminden dolayı gerek örtü altı gerekse açıkta ürün alınamamıştır. Bu nedenle 2023-2024 dönemi için dinlenme kesici (Levante) uygulaması yapılmıştır. Royal Lynn çeşidinde dinlenme kesici uygulanmasına rağmen soğuklamasını karşılayamamış ve herhangi bir çiçeklenme ve meyve tutumu saptanmamıştır. Bu nedenle sadce Riyal Tioga çeşidine ait veriler sunulmuştur. Bu dönemki soğuk birikimi 467 saat ve 280 birim olarak hesaplanmıştır. Dinlenme kesici uygulaması yaklaşık olarak dinlenmeden çıkıştan 30 gün önce yapılmıştır. Bu dönemde Fenolojik gözlemler, döllenme biyolojisine yönelik çalışmalar (Çiçek tozu canlılık ve üretim miktarı, çoklu meyve oluşum aranı (%) ve pomolojik analizler yapılmıştır. Dinlenme kesici uygulaması yapılan ağaçlardan örtü altında 3.7kg/ağaç verim alınırken açıktakilerden ise 3.5 kg/ağaç verim alınmış olup, uygulama yapılmayan (kontrol) ağaçlarından ürün alınamamıştır. Pomolojik özellikler bakımından örtü altı ve açıkta meyve ağırlığı sırasıyla 9.2-7.9 g olarak saptanmıştır. Renklenme bakımından önemli bir fark tespit edilmemiş olup, çoklu meyve oluşum oranının örtü altında 33% olurken açıkta %16.1 olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte derim zamanı bakımından örtü altında 10 gün erkencilik sağlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out between 2022 and 2024 on the 4-year-old Royal Tiago cherry variety, grafted on Maxma 14 rootstock located in Karayusuflu village, in the greenhouse located on the land of Çukurova University Department of Horticulture, planted at 4x2m distances and pruned in the central leader pruning system.The cold accumulation of the trial areas was calculated with two different methods, standard and cold unit, and no significant difference was detected between the regions. In addition, the cold accumulation for the 2022-2023 period was calculated as 460 hours according to the standard method and 202 units according to the cold unit method. During this period, due to insufficient cold accumulation, crops could not be obtained both under cover and in the open. For this reason, a rest period (Levante) has been implemented for the 2023-2024 period. Despite the application of dormancy inhibitor to the Royal Lynn variety, it could not survive the chilling and no flowering or fruit set was detected. For this reason, only data for the Riyal Tioga variety are presented. The cold accumulation in this period was calculated as 467 hours and 280 units. The resting blocker application was made approximately 30 days before the resting period. During this period, phenological observations, studies on pollination biology (Flower dust viability and production amount, multiple fruit formation rate (%) and pomological analyzes were carried out. While the yield of trees with dormant cutter application was 3.7 kg / tree under cover, 3.5 kg / tree in the open, In terms of pomological properties, the fruit weight of the trees without treatment (control) was 9.2-7.9 g, respectively. No significant difference was found in terms of coloration. It was determined that the rate of multiple fruit formation was 33% under cover, while it was 16.1% in the open. However, it was observed that 10 days earliness was achieved under cover.