Mısır ekim alanlarındaki yabancı ot türleri ile popülasyon yoğunluklarının saptanması ve farklı mücadele yöntemlerinin etkinlik ve ekonomik yönden karşılaştırılması
Determination of weed species and population densities in corn cultivation areas and comparison of different control methods in terms of efficiency and economics
- Tez No: 919720
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Herbisitler, yabancı otları kontrol altına alırken yapılan yanlış tarımsal uygulamalar sonucunda kültür bitkilerinde fitotoksisiteye neden olabilmektedir. Verim kayıplarına sebep olabilecek yanlışların başında yüksek doz, kalibrasyon hatası, tekrarlanan uygulamalar, çok yüksek veya düşük sıcaklıklarda yapılan uygulamalar gelmektedir. Bu çalışma, tek başına yapılan çıkış öncesi veya çıkış sonrası uygulamalar, çıkış öncesi uygulama üzerine çıkış sonrası uygulamalar, çıkış öncesi uygulamalar üzerine mekanik mücadele ve tek başına yapılan mekanik mücadelenin çiftçi açısından ekonomik değeri, verimde oluşturduğu kayıplar, yabancı otlar üzerindeki etkisinin birbirlerinden farklarının belirlenmesi ile Çukurova Bölgesi'nde mısır ekim alanlarında bulunan yabancı ot türleri ve bunların popülasyon yoğunluklarının saptanması amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, tarla denemeleri iki farklı lokasyonda (Yeniköy ve Yeşilova) yürütülmüştür. Denemelerde, mekanik mücadele ile kimyasal mücadele (280g/l Dimethenamid-P + 250 g/l Terbuthylazine, 312.5 g/l S-Metolachlor + 187.5 g/l Terbuthylazine, 75 g/l Mesotrione + 30 g/l Nicosulfuron) uygulamaları kombine edilmiştir. Çalışma sonunda, elde edilen verim kayıpları ve maliyet analizine göre kârlılığın en yüksek olduğu yabancı ot mücadele yöntemlerinin sırasıyla; tek başına mekanik mücadele, düşük dozda kullanılan çıkış öncesi herbisit uygulamaları, çıkış öncesi herbisit üzerine uygulanan mekanik mücadele ve tek başına kullanılan çıkış sonrası herbisit uygulaması ile çıkış öncesi uygulama üzerine çıkış sonrası herbisit uygulaması olduğu saptanmıştır. En düşük kârlılığın ise yabancı ot mücadelesi yapılmayan parsellerde olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, zorunlu olunmadığı sürece herbisit uygulamalarından kaçınılmalı ve oluşabilecek verim kayıpları göz önünde bulundurularak uygun mücadele yöntemi seçilmelidir.
Özet (Çeviri)
Herbicides can cause phytotoxicity in cultivated plants due to incorrect agricultural practices while controlling weeds. The main mistakes that may lead to efficiency losses include high doses, calibration errors, repeated applications, and applications at extremely high or low temperatures. This study aims to determine the differences between pre-emergence and post-emergence applications alone, post-emergence applications following pre-emergence applications, mechanical control following pre-emergence applications, and the economic value of single mechanical control for farmers, as well as its impact on yield losses and its effect on weeds. The study was conducted to identify the weed species and their population densities in corn cultivation areas in the Çukurova Region. Field trials were carried out in two different locations, Yeniköy and Yeşilova. In these trials, mechanical control was combined with chemical control using different herbicides (280 g/L Dimethenamid-P + 250 g/L Terbuthylazine, 312.5 g/L S-Metolachlor + 187.5 g/L Terbuthylazine, 75 g/L Mesotrione + 30 g/L Nicosulfuron). At the end of the study, based on yield losses and cost analysis, the most profitable weed control methods were ranked as follows: mechanical control alone, low-dose pre-emergence herbicide applications, mechanical control combined with pre-emergence herbicide application, post-emergence herbicide application alone, and post-emergence herbicide application following pre-emergence application. The lowest profitability was observed in plots where no weed control was performed. In conclusion, herbicide applications should be avoided unless necessary, and the most appropriate control method should be selected by considering potential yield losses.