Kronik inme hastalarında telerehabilitasyon temelli spinal stabilizasyon egzersizlerinin fiziksel aktivite düzeyi ve yorgunluk üzerine etkisi
The effect of telerehabilitation-based spinal stabilization exercises on physical activity level and fatigue in chronic stroke patients
  1. Tez No: 919742
  2. Yazar: ALİ NAİM CEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA FİL BALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı, kronik inme hastalarında telerehabilitasyon temelli spinal stabilizasyon egzersizlerinin fiziksel aktivite düzeyi, yorgunluk, fonksiyonel kapasite, gövde bozukluğu, gövde stabilizatör kaslarının enduransı ve yaşam kalitesi üzerine olan etkisini araştırmaktı. Randomize kontrollü, tek kör ve karma yöntem olarak planlanan bu çalışmaya 50 ila 75 yaş arasında, anterior sirkülasyon iskemik inme hastaları dahil edildi. Dahil edilen bireyler 2 gruba ayrıldı. Çalışma, her iki grupta 7 kadın ve 8 erkek olmak üzere toplamda 30 hasta ile tamamlandı. Çalışma grubuna telerehabilitasyon yöntemiyle, kontrol grubuna yüz yüze egzersiz yöntemiyle olmak üzere her iki gruba 6 hafta boyunca haftada 3 gün 1 saatlik spinal stabilizasyon egzersizleri yaptırıldı. Her iki egzersiz programının öncesinde ve sonrasında değerlendirmeler yapıldı. Değerlendirmelerde; akıllı bileklikten elde edilen günlük adım sayıları ve yürüyüş mesafeleri ile fiziksel aktivite düzeyi, Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ) ve Yorgunluk Etki Ölçeği (YEÖ) ile yorgunluk, 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT) ile fonksiyonel kapasite, Gövde Bozukluk Ölçeği (GBÖ) ile gövde bozukluğu, McGill protolüne göre gövde stabilizatör kaslarının enduransı, İnme Etki Ölçeği (İEÖ) ile yaşam kalitesi değerlendirildi. Ayrıca, çalışma öncesi ve sonrasında hastalarla nitel görüşme yapıldı. Egzersiz programları öncesi yapılan nitel görüşmelerle hastaların fiziksel aktivite ve yorgunluk ile ilgili deneyimleri hakkında veri toplandı. Tedavi programları sonrası hem telerehabilitasyon hem de yüz yüze egzersiz grubunda fiziksel aktivite düzeyi (günlük adım sayısı: p0,05) ve yaşam kalitesi (İEÖ, p=0,263) üzerinde tedavi etkinliği açısından birbirlerine herhangi bir üstünlükleri olmadığı bulundu. Ayrıca, egzersiz programları sonrası hastalarla yapılan nitel görüşmelerle, nicel verilerden elde edilen bulgular ile desteklendi. Bunların yanı sıra, nitel görüşmelerde hastaların telerehabilitasyon ve yüz yüze egzersiz programları ile ilgili deyimleri de incelendi ve her iki yöntemin avantaj ve dezavantajları belirlendi. Tüm bu bulgular doğrultusunda, telerehabilitasyon temelli spinal stabilizasyon egzersizlerinin kronik inme hastalarında fiziksel aktivite düzeyi, yorgunluk, fonksiyonel kapasite, gövde bozukluğu, gövde stabilizatör kaslarının enduransı ve yaşam kalitesi üzerine olumlu etkiler oluşturacağı görüşüne varıldı. Ayrıca, telerehabilitasyon temelli spinal stabilizasyon egzersizlerinin yüz yüze yapılan spinal stabilizasyon egzersizlerine alternatif olarak tercih edilebileceği sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of telerehabilitation-based spinal stabilization exercises on physical activity level, fatigue, functional capacity, trunk impairment, endurance of trunk stabilizer muscles, and quality of life in chronic stroke patients. This randomized-controlled, single-blind, mixed-method study included anterior circulation ischemic stroke patients between the ages of 50 and 75. The study was completed with a total of 30 patients, 7 females and 8 males in both groups. Spinal stabilization exercises were performed for 1 hour, 3 days a week for 6 weeks, in both groups, with the telerehabilitation method in the study group and the face-to-face exercise method in the control group. Evaluations were made before and after both exercise programs. In the evaluations; physical activity level was assessed with daily step counts and walking distances obtained from the smart bracelet, fatigue with the Fatigue Severity Scale (FSS) and Fatigue Impact Scale (FIS), functional capacity with the 6-Minute Walk Test (6MWT), trunk impairment with the Trunk Impairment Scale (TIS), endurance of the trunk stabilizer muscles according to the McGill protocol, and quality of life with the Stroke Impact Scale (SIS). Additionally, qualitative interviews were conducted with the patients before and after the study. Data were collected about patients' experiences with physical activity and fatigue through qualitative interviews conducted before the exercise programs.