Nöroinflamasyonun dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu patofizyolojisindeki rolünün incelenmesi
Investigation of the role of neuroinflammation in the pathophysiology of attention deficit hyperactivity disorder
  1. Tez No: 919743
  2. Yazar: SABİDE DUYGU UYGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE EREN KOÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik ve Psikiyatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Nörolojik Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun (DEHB) etiyolojisinde yüksek genetik kalıtım, yapısal/fonksiyonel beyin anormallikleri ve dopamin/noradrenalin dengesizlikleri öne çıkmakta, gen-çevre etkileşimlerinin rolü vurgulanmaktadır. Bu çalışmada, perinatal dönemde nikotine maruz bırakılmış (PNM) olan farelerin prefrontal korteksinde (PFK) nöroinflamatuar sinyalizasyon ve DEHB benzeri davranış değişiklikleri incelenmiştir. PNM fareler, çiftleşmenin 2 hafta öncesinden doğum sonrası sütten kesilene kadar içme sularında 300 μg/ml nikotin ve %2 sükroz çözeltisine maruz bırakılmış, kontrol grubuna ise yalnızca %2 sükrozlu içme suyu verilmiştir. Postnatal 5. haftada davranış testleri uygulanmış, PFK'nin anterior singulat korteks (ASK), prelimbik korteks (PL) ve infralimbik korteks (IL) bölgelerinde kortikal kalınlık (KK), mikroglia aktivasyonu ve NF-κB sinyalizasyonu immünohistokimya ile değerlendirilmiştir. PNM farelerinde dikkat bozukluğu ile birlikte ASK'de artmış KK, NF-κB aktivasyonu, mikroglia sayısı ve aktivasyonu saptanmıştır. Sonuçlar, PNM'nin nöroinflamasyon aracılığıyla DEHB gelişimine katkıda bulunabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the etiology of attention deficit/hyperactivity disorder (ADHD), high genetic heritability, structural/functional brain abnormalities, and dopamine/noradrenaline imbalances are prominent, emphasizing the role of gene-environment interactions. This study investigated neuroinflammatory signaling and ADHD-like behavioral changes in the prefrontal cortex (PFC) of perinatal nicotine-exposed (PNE) mice. PNE mice were exposed to a solution of 300 μg/ml nicotine and 2% sucrose in their drinking water from two weeks before mating until weaning, while the control group received only 2% sucrose. Behavioral tests were conducted in the 5th postnatal week, and cortical thickness (CT), microglial activation, and NF-κB signaling were assessed using immunohistochemistry in the anterior cingulate cortex (ACC), prelimbic cortex (PL), and infralimbic cortex (IL) of the PFC. Increased CT, microglial cell number and activation, and NF-κB expression were observed in the ACC of PNE mice, correlating with attentional impairment. These findings suggest that PNE may contribute to ADHD development through neuroinflammation.