Hidradenitis süpürativada diyetin hastalık gelişimi ve şiddeti üzerine etkisi
Effect of diet on disease development and severity in hidradenitis suppurativa
  1. Tez No: 919744
  2. Yazar: FERHAN KESİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FİSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Hidradenitis süpürativa (HS) deride nodüller, apseler, sinus kanalları ve skar oluşumları ile karakterize ağrılı, kronik ve inflamatuvar bir hastalıktır. Son yıllarda beslenme, vücut bileşimi, fiziksel aktivite düzeyi gibi yaşam tarzı faktörlerinin hastalık şiddeti üzerine etkili olduğu tahmin edilmektedir. Kesitsel vaka-kontrollü bu araştırma, HS hastalarında beslenme ve vücut bileşimi gibi yaşam tarzı faktörlerinin hastalık şiddeti üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Hacettepe Üniversitesi Deri ve Zührevi Hastalıklar polikliniğine başvuran 50 HS hastası ile kronik hastalığı olmayan cinsiyet ve beden kütle indeksi açısından eşleştirilmiş 50 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Tüm katılımcıların üç günlük besin tüketim kayıtları, HS hastalığına özgü geliştirilen besin tüketim sıklığı, Akdeniz Diyetine Uyum Ölçeği (MEDAS), 24 saatlik fiziksel aktivite kaydı, antropometrik ölçümleri, vücut bileşimi analizi ve rutin biyokimyasal sonuçları kaydedilmiştir. Üç günlük besin tüketim kayıtlarından enerji, makro ve mikro besin ögesi alımları ile diyet glisemik indeksi hesaplanmıştır. Ek olarak vaka grubunun HS şiddeti, Hurley evreleme sistemi ve HS Uluslararası Şiddet Skoru (IHS4) kullanılarak hekim tarafından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hidradenitis suppurativa (HS) is a painful, chronic, and inflammatory disease characterized by skin nodules, abscesses, sinus tracts, and scarring. In recent years, it has been estimated that lifestyle factors such as nutrition, body composition, and physical activity level have an effect on disease severity. This cross-sectional casecontrol study aimed to evaluate the effects of lifestyle factors such as nutrition and body composition on disease severity in HS patients. Fifty HS patients who applied to Hacettepe University Skin and Venereal Diseases Outpatient Clinic and 50 healthy individuals without chronic disease were matched in terms of age, gender, and body mass index. Three-day food consumption records, food frequency questionnaire, Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS), 24-hour physical activity record, anthropometric measurements, body composition analysis, and routine biochemical results of all participants were recorded. Energy, macronutrient, and micronutrient intakes, and dietary glycemic index were calculated from the three-day food consumption records. In addition, the severity of HS in the case group was assessed by the physician using the Hurley grading system and the HS International Severity Score (IHS4).