Sıçanlarda akut koşu egzersizinin dolaşım ve periferal dokularda speksin düzeyine etkisi
Effects of acute running exercise on circulating and peripheral tissue spexin levels in rats
  1. Tez No: 919746
  2. Yazar: İBRAHİM TÜRKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN NAZAN KOŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Fizyoloji, Spor, Endocrinology and Metabolic Diseases, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Akut ve kronik egzersize yanıt olarak farklı dokularda sentezlenerek dolaşıma salınan ve egzerkin adı verilen biyoaktif moleküllerin endokrin, parakrin ve otokrin etkiler göstererek obezite, diyabet, metabolik sendrom, kanser ve nörolojik sağlığın iyileştirilmesinde kritik bir rol oynadığı düşünülmektedir. Egzerkin adayı moleküllerden biri de iştah ve besin alımının kontrolü gibi santral etkilerinin yanı sıra vücut ağırlığının kontrolü, enerji dengesi ile glukoz ve lipid metabolizmasının düzenlenmesinde etkin rol oynayan speksindir. Bu çalışmanın amacı, sıçanlarda akut koşu egzersizine yanıt olarak speksin düzeylerindeki değişimlerin incelenmesidir. Bu doğrultuda 42 adet Sprague Dawley cinsi erkek sıçan her bir grupta 6 hayvan olacak şekilde yedi gruba ayrılmıştır: 1) sedanter (SED), 2) akut egzersizden hemen sonra (0), 3) akut egzersiz sonrası 1. saat (1), 4) akut egzersiz sonrası 3. saat (3), 5) akut egzersiz sonrası 6. saat (6), 6) akut egzersiz sonrası 12. saat (12) ve 7) akut egzersiz sonrası 24. saat (24). Egzersiz gruplarındaki hayvanlar 25 metre/dakika hızda 60 dakika süreyle ve %0 eğimde uygulanan akut egzersiz protokolüne tabi tutulmuştur. Deney protokolünü tamamlayan hayvanlardan plazma örnekleri ile soleus (SOL) ve ekstansör digitorum longus (EDL) kasları, adipoz doku ve karaciğer dokuları elde edilmiştir. Plazma speksin düzeyleri ELISA yöntemiyle, dokulardaki speksin ve galanin reseptör 2 (GALR2) gen ekspresyon düzeyleri gerçek zamanlı PCR ile analiz edilmiştir. Ayrıca, dokularda speksin boyaması immünohistokimya yöntemiyle incelenmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve ikili karşılaştırmalarda Least Significant Difference (LSD) post hoc testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, plazma speksin düzeylerinin akut koşu egzersizinden 1 saat sonra SED grubuna kıyasla anlamlı şekilde arttığını (p0.05) belirlenmiştir. Ayrıca, speksinin hedef reseptörü olan galanin reseptör 2 (GALR2) mRNA düzeylerinin SED grubuna kıyasla SOL ve karaciğerde azaldığı (p0.05). Son olarak elde edilen immünohistokimya sonuçları, akut egzersizi takiben speksin boyamasının karaciğerde azaldığını, SOL kasında ise değişmediğini ortaya koymuştur. EDL ve adipoz dokuda ise speksin boyamasına rastlanılmamıştır. Bu bulgular, speksinin akut egzersize yanıt olarak dolaşımda arttığını ve artan plazma speksin düzeylerinin kaynaklarından birinin karaciğer olabileceğini düşündürmektedir. Ancak, speksinin akut egzersize sistemik yanıtını ve salgılandığı dokuyu tam olarak belirlemek için daha kapsamlı bir analize ihtiyaç vardır. Öte yandan, elde edilen verilerin speksinin egzerkin olma potansiyeline sahip olabileceğine dair yapılacak araştırmalara önemli katkılar sunacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
Bioactive molecules, known as exerkines, which are synthesized in different tissues in response to acute and chronic exercise and released into circulation, are thought to play a critical role in improving obesity, diabetes, metabolic syndrome, cancer, and neurological health through endocrine, paracrine, and autocrine actions. One of the candidate molecules for exerkines is spexin, which plays an active role in regulating body weight, energy balance, and glucose and lipid metabolism, as well as central effects such as appetite and food intake control. This study aimed to investigate changes in spexin levels in response to acute running exercise in rats. Forty-two male Sprague Dawley rats were divided into seven groups (n = 6 per group): 1) sedantary (SED), 2) immediately after acute exercise (0), 3) 1h post-exercise (1), 4) 3h post-exercise (3), 5) 6h post-exercise (6), 6) 12h post- exercise (12), and 7) 24h post-exercise (24). Animals in the exercise groups underwent a 60-minute acute exercise protocol at 25 m/min on a 0% grade. Upon completing the experimental protocol, soleus (SOL) and extensor digitorum longus (EDL) muscles, adipose tissue, liver, and plasma samples were collected from each animal. Plasma spexin levels were analyzed using the ELISA method, and the gene expression levels of spexin and galanin receptor 2 (GALR2) in tissues were assessed through real-time PCR. Additionally, spexin staining in tissues was examined using the immunohistochemistry method. Statistical analysis was performed using one-way analysis of variance (ANOVA), and the Least Significant Difference (LSD) post hoc test was applied for pairwise comparisons. Plasma spexin levels significantly increased 1h after acute running exercise (p0.05). In addition, GALR2 mRNA levels, the target receptor of spexin, were significantly decreased in the SOL and liver (p0.05). Immunohistochemistry results further revealed that spexin staining decreased in the liver following acute exercise but remained unchanged in the SOL muscle, with no spexin staining detected in the EDL and adipose tissue. These findings indicate that there is a time-dependent increase in spexin levels with acute exercise, implying that some of the health benefits of exercise may be mediated by spexin. We believe that our findings will add to the growing body of evidence that spexin has the potential to be an exerkine.