Ultrasonik kontrast ajanı mikrobalonların deterministik yanal yerdeğiştirme yöntemi kullanılarak boyuta göre saflaştırma özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the purification properties of ultrasonic contrast agent microbubbles based on size using the deterministic lateral displacement method
  1. Tez No: 919779
  2. Yazar: DÖNE SAYARCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN KÖRÖZLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Mikrobalonlar, gazla doldurulmuş kabuklu kapsüller olarak tıbbi ultrasonik görüntüleme ve ilaç taşıyıcı sistemlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ultrasonik kontrast ajanları (UKA) olarak kullanılan mikrobalonlar, dokuya kıyasla farklı akustik özellikleri sayesinde gerçek zamanlı tanı ve yüksek kontrastlı görüntü elde edilmesine olanak tanımaktadır. Ancak, mevcut üretim yöntemleri genellikle geniş çap dağılımına sahip mikrobalonlar üretmekte, bu da etkinliklerini ve kullanım alanlarını sınırlamaktadır. Ayrıca, UKA'ların boyutlarına göre saflaştırılması için mevcut yöntemlerin yetersizliği, mikrobalonların homojen ve kararlı bir şekilde üretilmesini zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada, mikrobalonların boyutlarına göre saflaştırılması için yenilikçi bir mikroakışkan yöntem olan Deterministik Yanal Yerdeğiştirme (DYY) sisteminin uygulanabilirliği incelenmiştir. DYY, herhangi bir harici enerji kaynağı gerektirmeyen, parçacıkların boyutlarına göre ayrıştırılmasını sağlayan pasif bir yöntemdir. Bu çalışmada, DYY sistemi mikrobalonların hassas ve deforme olabilen yapıları göz önünde bulundurularak tasarlanmış ve sonlu elemanlar yöntemine dayalı simülasyonlar gerçekleştirilmiştir. Simülasyon sonuçları, kritik çaptan büyük mikrobalonların yer değiştirme modunda, daha küçük mikrobalonların ise zigzag modunda ilerlediğini göstermiştir. Çalışma, DYY sisteminin mikrobalon boyutlarının ayrıştırılmasında etkili bir yöntem olduğunu teorik olarak ilk kez ortaya koymaktadır. Bu yöntem, mikrobalonların saflaştırılmasında hem verimliliği artırabilecek hem de literatüre önemli katkılar sunabilecek bir yenilik olarak değerlendirilmektedir. Teorik bulguların deneysel çalışmalarla desteklenmesi, yöntemin uygulama alanlarının genişlemesine olanak tanıyabilir.
Özet (Çeviri)
Microbubbles, encapsulated shells filled with gas, are widely used in medical ultrasonic imaging and drug delivery systems. As ultrasonic contrast agents (UCAs), microbubbles enable real-time diagnosis and high-contrast imaging due to their acoustic properties differing from tissues. However, existing production methods generally result in microbubbles with a wide size distribution, which limits their efficiency and range of applications. Additionally, the inadequacy of current methods for size-based purification of UCAs hinders the production of homogeneous and stable microbubbles. In this study, the feasibility of using an innovative microfluidic method, Deterministic Lateral Displacement (DLD), for the size-based purification of microbubbles was investigated. DLD is a passive method that separates particles based on their size without requiring any external energy source. In this work, the DLD system was designed with consideration for the delicate and deformable structure of microbubbles, and computational finite-element method simulations were performed. Simulation results demonstrated that microbubbles larger than the critical diameter followed the displacement mode, whereas smaller microbubbles progressed in the zigzag mode. This study theoretically demonstrates, for the first time, that the DLD system is an effective method for the size-based separation of microbubbles. This method offers the potential to enhance purification efficiency and represents a significant contribution to the literature. Supporting these theoretical findings with experimental studies could expand the practical applications of this approach.