İç mimarlık eğitiminde sanal gerçeklik algısının renk ve malzeme seçimi üzerine etkisi
The Effect of virtual reality perception on color and material selection in interior architecture education
  1. Tez No: 919792
  2. Yazar: TUĞBA KÖMÜRCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Science and Technology, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Teknolojinin gelişimi ile dijital tasarım çalışmalarının artması, tasarım bağlamı olan her alanı etkilediği gibi iç mimarlık alanınıda etkilemektedir. Bu nedenle geleneksel eğitim yöntemlerinin bir kesişimi olarak uzamsal ortamların kullanılması kaçınılmaz bir hal almaya başlamıştır. Çalışma kapsamında iç mimarlık eğitiminde var olan tasarım çalışmalarının kuramsal kalması ve beklenen fiziksel sonuçları sunmaması gibi sorunların, sanal gerçeklik desteği ile çözülmesi amaç edinilmiştir. Sanal gerçeklik kavramının, iç mimarlık eğitimindeki öneminide ortaya koyan çalışma, iki adımdan meydana gelen süreci kapsamaktadır. İlk adımda renk, malzeme ve doku örnekleri incelenmiştir. Yalnızca bilgisayar arayüzüyle elde edilen deneyimin ardından öğrencilere 30 soruluk anket uygulanmıştır. İkinci adımda sanal gerçeklik gözlüğü ve kollarıyla aynı mekânın deneyimi öğrencilere yaşatılmıştır. Sanal gerçeklik tecrübesi ve geleneksel yöntemlerle ilerlenen eğitim modeli arasındaki fark görülmüştür. İkinci adımın sonunda aynı anket soruları öğrencilere yönlendirilmiş ve tecrübe ettikleri iki uygulama yöntemleri arasında fark ile yeniden anket sorularını tamamlamaları sağlanmıştır. Anket çalışmalarının değerlendirilmesi istatistiksel yöntemler kullanılarak yapılmıştır. İlk olarak frekans analizi yapılmış ve frekans tablosu oluşturularak ne gibi ölçümlerin gözlendiğini, bunların her birinin tekrar sayısının ne olduğu ve hangi ölçümlerin kaç birey tarafından alındığını ortaya koyulmuştur. İkinci olarak tek yönlü varyans analizi yapılarak grup ortalamalarının potansiyel farkları ortaya koyulmuştur. Yapılan araştırma sonucunda, sanal gerçeklik kavramının, mekân perspektif, oran ve algısına katkılarının mühim olduğu neticesine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increase in digital design studies with the development of technology affects the field of interior architecture as it affects every field with a design context. For this reason, the use of spatial environments as an intersection of traditional education methods has become inevitable. In the scope of the study, it is aimed to solve the problems such as the design studies in interior architecture education remaining theoretical and not providing the expected physical results with the support of virtual reality. The study, which reveals the importance of the concept of virtual reality in interior architecture education, covers a process consisting of two steps. In the first step, color, material and texture samples were examined. After the experience obtained only with the computer interface, a 30-question questionnaire was applied to the students. In the second step, students experienced the same space with virtual reality goggles and arms. The difference between the virtual reality experience and the traditional education model was observed. At the end of the second step, the same survey questions were directed to the students and they were asked to complete the survey questions again with the difference between the two application methods they experienced. The evaluation of the questionnaire studies was carried out using statistical methods. First, frequency analysis was performed and a frequency table was created to show what measurements were observed, the number of repetitions of each of these measurements and how many individuals took which measurements. Secondly, one-way analysis of variance was performed to reveal the potential differences of group averages. As a result of the research, it was concluded that the concept of virtual reality contributes significantly to the perspective, proportion and perception of space.