Hidrojen üretimi için viyolojen esaslı yeni tür kovalent organik kafes yapılar
Viologen based novel covalent organic frameworks for hydrogen evolution
  1. Tez No: 919804
  2. Yazar: SİNEM ALTINIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERMET KOYUNCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Kaynakları ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Temiz ve sürdürülebilir enerji kaynaklarının kullanımı ile fosil yakıtlara olan bağımlılığın azaltılması ve bu yakıtların çevreye olan zararlarını minimize edebilecek olması nedeniyle günümüzde yeşil bir gelecek için yenilenebilir enerji teknolojilerinin geliştirilmesi ve kullanımı büyük önem arz etmektedir. Ancak bu teknolojilerin kesikli kaynaklar olması ve tutarsız karakteristiklerinin yanı sıra etkin depolama yöntemlerine olan gereksinimleri dezavantajları olarak görülmektedir. Buradan hareketle çeşitli alternatif enerji stratejileri arasında, birincil taşıyıcı olarak hidrojeni kullanan bir enerji altyapısı inşa etmek, güvenli ve temiz bir enerji kaynağı olarak ön plana çıkmaktadır. Güneş enerjisi kullanılarak fotokatalizörlerin varlığında doğrudan hidrojen ve oksijen oluşturmak için suyun ayrıştırılması hidrojen üretiminin potansiyel bir alternatiftir. Son yıllarda öne çıkan bir malzeme grubu olan kovalent organik kafesler, organik yapı birimlerinin güçlü kovalent bağlar yoluyla genişletilmesi stratejisini kullanan polimerik moleküllerdir. Üstün termal/kimyasal kararlılıkları, gözenekli yapısı, elektrokimyasal ve fotokimyasal aktiviteleri sayesinde bu yapılar katalizör uygulamalarında büyük potansiyele sahiptir. Bu tez çalışması kapsamında uygun enerji bant aralıklarına ve ayarlanabilir elektronik özelliklere sahip viyolojen esaslı yeni bir dizi kovalent organik kafes yapı tasarlanmıştır. Bu malzemeler yüklü yapıları sayesinde hidrojen üretiminde Pt ve Pd gibi soy metaller kullanılmadan sadece ışık desteği ile 5 mmol h-1 g-1 gibi yüksek hidrojen dönüşümü sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the development and utilization of renewable energy technologies for a sustainable and green future have a great significance. These technologies enable the use of clean and sustainable energy sources, reduce dependency on fossil fuels, and minimize the environmental impact associated with them. However, their intermittent nature and inconsistent characteristics, along with the need for effective storage methods, are considered disadvantages. In this context, among various alternative energy strategies, building an energy infrastructure that uses hydrogen as the primary carrier stands out as a safe and clean energy option. Water splitting into hydrogen and oxygen using solar energy and photocatalysts is a promising alternative for hydrogen production. Covalent organic framework has gained attention in recent years, are polymeric molecules designed by expanding organic structural units through strong covalent bonds. These structures exhibit remarkable thermal and chemical stability, a porous structure, and notable electrochemical and photochemical activities, making them highly promising for catalytic applications. In this thesis, a series of novel covalent organic frameworks structures based on viologen, with suitable energy gaps and tunable electronic properties, were designed. Due to their charged structures, these materials achieved high hydrogen conversion rates of 5 mmol h-1 g-1 under light irradiation without relying on noble metals such as Pt or Pd for hydrogen production.