Ar-Ge tabanlı içsel büyüme modelleri bağlamında teknoloji-ekonomik büyüme ilişkisi ve istihdamdaki beyin-kas gücü ayrımı: Türkiye-Birleşik Krallık panel nedensellik analizi
The Relationship between technology and economic growth in the context of R&D based endogenous growth models and the separation of brain-muscle power in employment: A Panel causality analysis of Turkey-United Kingdom
- Tez No: 919805
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN YENİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
20. yüzyıldan itibaren teknoloji, inovasyon, bilgi toplumu gibi kavramlar hayatımızın her alanında etkisini göstermeye başlamıştır. Bilgi düzeyi, teknolojiye adapte hızı, teknoloji transferi, uluslararası uzmanlaşma ve coğrafi konum gibi faktörler her ülke için aynı olamayacağı gibi ekonomik büyümede de etkisini aynı oranda gösterememektedir. Ekonomik büyüme ve istihdam söz konusu olduğunda ise beyin ve kas gücü ayrımı devreye girmektedir. Bu çalışma, teknoloji ve ekonomik büyüme ilişkisine cevap aramakta ve bu sayede beyin-kas gücü ayrımına ulaşmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada ise hem teknoloji ve ekonomik büyüme ilişkisi analiz edilecek hem de beyin-kas gücü ayrımına değinilecektir. Zaman boyutu 1996-2022 yılları olarak sınırlandırılmış, panel nedensellik analizi için EViews 13 ve Stata 18 paket programları kullanılmıştır. Analizde, değişkenler arasında yatay kesit bağımlılığının varlığı tespit edilmiştir. Ekonomik büyümeden, tarım sektöründeki istihdama, patent başvurularına ve Ar-Ge harcamalarına doğru tek yönlü nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir. Sektörlerden, patent başvurularına doğru da tek yönlü bir nedensellik mevcuttur. Bu durum, ülkelerin hem beyin gücü hem de kas gücü istihdamını desteklediğini göstermektedir. Toplumların, bilgi toplumu olma yolundaki adımları hızlandırılmalı ve teknoloji tabanlı istihdam alanları desteklenmelidir. İstikrarlı bir ekonomik büyümenin teknolojiden geçtiği varsayımı göz ardı edilmemelidir. Nitelikli işgücünün arttırılması dolayısıyla beyin gücü istihdamının arttırılması gereklidir. Beyin gücü istihdamının arttırılmasıyla çıktıların verimliliği birbirini izleyecektir. Olumlu yönde gerçekleşen zincirlemeler, ekonomik büyümeyi de beraberinde getirecektir.
Özet (Çeviri)
Since the 20th century, concepts such as technology, innovation and information society have started to show their effects in all areas of our lives. Factors such as the level of knowledge, speed of adaptation to technology, technology transfer, international specialization and geographical location cannot be the same for every country, and they cannot show their effect on economic growth at the same rate. When it comes to economic growth and employment, the distinction between brain and muscle power gets involved. This study seeks an answer to the relationship between technology and economic growth and thus aims to reach the brain-muscle power distinction. In this study, both the relationship between technology and economic growth will be analyzed and the distinction between brain and muscle power will be mentioned. The time dimension was limited to the years 1996-2022, and EViews 13 and Stata 18 package programs were used for panel causality analysis. The presence of cross-sectional dependence has been determined. A one-way causality relationship was determined from economic growth, which is the dependent variable, to employment in the agricultural sector, number of patents and R&D expenditures. It has been determined that Turkey supports intensively muscle power employment and relatively less brain power employment, while the United Kingdom supports intensively brain power employment and relatively muscle power employment. Societies should accelerate their steps towards becoming an information society and support technology-based employment areas with special incentives. The assumption that stable economic growth passes through technology should not be ignored. Increasing the skilled labor force is therefore necessary to increase brainpower employment. By increasing brainpower employment, the productivity of outputs will follow each other. Positive chains will lead to economic growth.