Hastane Afet Planları (HAP) komisyonunda yer alan personelin afet farkındalığını belirlemek için ölçme aracı geliştirilmesi: Geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Disaster awareness scale for Hospital Disaster and Emergency Plans (HDEP) staff; validity and reliability study
  1. Tez No: 919806
  2. Yazar: YASEMİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ERENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğal Afetlerin Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, Hastane Afet ve Acil Durum Planları (HAP) Komisyonunda görev yapan hastane personelinin afet farkındalık düzeylerini ölçmeye yönelik bir ölçme aracı geliştirmektir. Çalışmaya Antalya İli'nde bulunan kamu, özel ve üniversite hastanelerinin HAP komisyon üyelerinden oluşan 572 kişi katılım göstermiştir. Ölçek geliştirme sürecinde, başlangıçta 64 maddelik bir madde havuzu oluşturulmuştur. Bu maddeler, ölçeğin ölçmek istediği kavramı yeterince kapsayıp kapsamadığını belirlemek amacıyla kapsam geçerliliği açısından uzman görüşüne sunulmuştur. Uzman görüşü doğrultusunda 23 madde havuzdan çıkarılmış ve nihayetinde madde sayısı 41'e indirilmiştir. Ölçeğin geliştirilme sürecinde açımlayıcı faktör analizi için 306, doğrulayıcı faktör analizi için ise 266 hastane personeli yer almıştır. Açımlayıcı faktör analizi, birinci düzey doğrulayıcı faktör analizi ve güvenilirlik analizleri sonucunda, geliştirilen afet farkındalık ölçeğinin yüksek düzeyde geçerlilik ve güvenilirliğe sahip olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, ölçeğin 4 faktör ve 29 maddeden oluşan bir yapıda olduğunu göstermektedir. Ölçeğin genel güvenilirlik katsayısı 0,903 olarak hesaplanmış; faktörlerin güvenilirlik katsayıları ise sırasıyla önleyici tedbirler için 0,93; koruyucu tedbirler için 0,86; bireysel yetkinlik için 0,85 ve planların uygulabilirliği için 0,76 olarak bulunmuştur. Doğrulayıcı faktör analizi ile önerilen modelin uyum indeksleri ise x2/df (1,59), GFI (0,85), NFI (0,95), CFI (0,98), RMSEA (0,048) ve SRMR (0,067) olarak hesaplanmıştır. Bu bulgular, ölçeğin HAP komisyonunda çalışan hastane personelinin afet farkındalık seviyelerini değerlendirmek için uygun bir araç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a measurement tool to measure the disaster awareness levels of hospital staff working in the Hospital Disaster and Emergency Plans (HAP) Commission. The study was attended by 572 participants consisting of HAP commission members of public, private and university hospitals located in Antalya Province. In the process of scale development, a 64-item substance pool was initially created. These items are presented to the expert opinion in terms of scope validity in order to determine whether the scale adequately covers the concept that it wants to measure. In the opinion of the expert, 23 items were removed from the pool and finally the number of substances was reduced to 41. In the development process of the scale, 306 hospital staff were involved for exploratory factor analysis and 266 for confirmatory factor analysis. As a result of exploratory factor analysis, first-level confirmatory factor analysis and reliability analysis, it has been determined that the scale of disaster awareness developed has a high level of validity and reliability. The results show that the scale consists of 4 factors and 29 items. The overall reliability coefficient of the scale was calculated as 0.903; the reliability coefficients of the factors were found to be 0.93 for preventive measures; 0.86 for protective measures; 0.85 for individual competence and 0.76 for the applicability of the plans. The indexes of conformity of the model proposed by confirmatory factor analysis were calculated as x2/df (1,59), GFI (0,85), NFI (0,95), CFI (0,98), RMSEA (0,048) and SRMR (0,067). These findings suggest that the scale is a convenient tool for assessing the disaster awareness levels of hospital staff working on the HAP commission.