Post-kardiyak arrest bakımında hedeflenmiş sıcaklık yönetiminin etkinliğinin araştırılması
Investigating the effectiveness of targeted temperature management in post-cardiac arrest care
  1. Tez No: 919859
  2. Yazar: FATMA CEYLAN ÇEÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA KEMAL GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Anestezi ve Reanimasyon, Kardiyoloji, Emergency Medicine, Anesthesiology and Reanimation, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç:Kardiyak arrest beklenmedik ölümlerin en sık nedenidir. Kardiyak arrest sonrası spontan dolaşımın dönüşü sağlandığında mortaliteyi azaltmak ve nörolojik iyilik halini artırmak hedeflenmektedir. Çalışmamızda birçok kılavuz tarafından önerilen ileri kardiyak yaşam desteğinde önemli bir yeri olan hedeflenmiş sıcaklık yönetiminin etkinliğinin tartışılması amaçlanmıştır. Gereç-yöntem: Çalışmamız retrospektif olarak dosya taraması yöntemi ile yapılmıştır. Çalışmamız için 2016-2022 yılları arasında SBÜ Ankara Eğitim ve Araştırması Hastanesi Acil Tıp Kliniği Kritik Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan 'ICD kod I46.0 Kardiyak Arrest, Başarılı Resüsitasyon' tanı kodlu 315 hasta incelenmiştir. Yoğun bakım ünitesine kabulünden sonra arrest olan hastalar, dosyalarında eksik veri olanlar, gebe ve 18 yaş altı hastalar, travma ve intoksikasyon ile ilişkili arrestler, 2020 yılı öncesi 2015 TTM (hedeflenmiş sıcaklık yönetimi) kılavuzuna göre TTM önerilmeyen hastalar, hastane öncesinde ne kadar süre arrest şekilde beklediği belli olmayan hastalar ve hastane öncesi 30 dakika üzeri CPR yapılan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Hastaların demografik verileri, EKG bulguları ,laboratuvar sonuçları ,koroner anjiografi gibi invaziv işlemler, TTM uygulamaları ,yoğun bakım prognoz skorlamaları, nörolojik iyilik hali skorlamaları ve mortalite durumları incelenmiştir. Çalışmamızın istatiksel değerlendirmesinde IBM SPSS for Windows 20.0 (SPSS Inc.
Özet (Çeviri)
Objective: Cardiac arrest is the most common cause of unexpected death. It is aimed to decrease mortality and increase neurologic well-being when spontaneous circulation is restored after cardiac arrest. In our study, we aimed to discuss the effectiveness of targeted temperature management, which has an important place in advanced cardiac life support recommended by many guidelines. Materials and Methods: Our study was conducted retrospectively by file review method. For our study, 315 patients with the diagnosis code 'ICD code I46.0 Cardiac Arrest, Successful Resuscitation' hospitalized in the Critical Intensive Care Unit of the Emergency Medicine Clinic of SBÜ Ankara Training and Research Hospital between 2016 and 2022 were analyzed. Patients were included in our study according to the inclusion and exclusion criteria. Demographic data, ECG findings, laboratory results, invasive procedures such as coronary angiography, TTM (targeted temperature management) applications, intensive care prognosis scores, neurological well-being scores, and mortality status of the patients were examined. IBM SPSS for Windows 20.0 (SPSS Inc.