J. S. Bach'ın solo keman için sonat ve partitalarına genel bakış, sol minör sonatın analizi ve icrasıyla ilgili öneriler
A general look to J. S. Bach's sonatas and partitas for solo violin, the analysis of minor sonata and suggestions about its interpretations
  1. Tez No: 140515
  2. Yazar: ASLI ERDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ÇELEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
oz Bu araştırma projesinin ana konusu; J.S. Bach'ın,“Solo Keman İçin Sonat Ve Partitaları”ndan Sol minör sonat'm, yapı ve stilistik açıdan analizi ile icrasıyla ilgili önerilerin sunulmasıdır.l. bölümde, bestecinin öz yaşam öyküsü ve müziği genel olarak anlatılmış,tüm eserleri, evrensel olarak da kabul edilmiş bir dizine göre listelenmiştir. 2. bölümde sonatın evrimi irdelenmiş, Barok dönemden Klasik döneme kadar uğradığı değişimler açıklanmıştır. 3. ve son bölümde ise,Sol minör sonat'm yapısal,armonik,tematik analizleriyle birlikte,icrasını kolaylaştırabilecek bazı öneriler sunulmuş,diğer solo sonat ve partitalarla da karşılaştırmalar yapılmıştır.Bu projede; örnekleme,karşılaştırma ve yorumlama gibi bilimsel yöntemler kullanılmıştır. ABSTRACT The main subject of this research project is; the structural,stylistic and interpretation analysis of the G minor sonata from“Sonatas and Partitas for solo violin”by J.S.Bach.In the first chapter;the brief history of Bach's life is given and his music is explainedJn addition to these; an index which is called,“Bach-Werke- Verzeichnis”and is accepted throughout the world has been listed.In the second chapter, the evolution of the sonata is studied from Baroque to Classical period. The third and the last chapter examines; the stylistic,harmonic and thematic analysis of the G minor sonata, compares it with the other solo sonatas and partitas and gives some helpful hints about the interpretation of these pices.The illustration,comparison and interpretation techniques are used in this research project. Ill
Özet (Çeviri)