Doğrudan yabancı yatırım ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki: Eski Sovyetler Birliği ülkeleri üzerine ampirik bir çalışma
The Relationship between foreign direct investment and economic growth: An Empirical study on the former Soviet Union countries
  1. Tez No: 919892
  2. Yazar: MURVAT YUSUBLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERVİŞ TUĞRUL KOYUNCU, DOÇ. DR. TAHSİN YAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Doğrudan yabancı yatırım (DYY), ekonomik büyüme sürecinde sermaye birikimine katkı sağlaması, istihdam yaratması ve teknolojik bilgi transferini teşvik etmesi gibi nedenlerle önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle geçiş ekonomilerinde, DYY'nin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi dikkat çekmektedir. Eski Sovyetler Birliği ülkeleri, piyasa ekonomisine geçiş sürecinde önemli yapısal dönüşümler yaşamakta ve bu süreçte DYY'nin büyümeye etkisi tartışmalı bir konu olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, 1996-2020 dönemi verilerini kapsayan bir analiz gerçekleştirilmekte ve panel veri analizi yöntemiyle DYY'nin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi incelenmektedir. Bu çerçevede, dinamik panel modelleri için uygun olan genelleştirlimiş momentler yöntemi (GMM) kullanılmaktadır. Analiz sonuçları, DYY'nin ekonomik büyüme üzerinde pozitif bir etkisinin bulunduğunu göstermektedir. Ayrıca, elde edilen bulgular, bu ilişkinin geçiş ekonomilerindeki ekonomik dinamiklerin anlaşılması açısından önemli çıkarımlar sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Foreign direct investment (FDI) plays a significant role in the economic growth process by contributing to capital accumulation, creating employment, and promoting the transfer of technological knowledge. The impact of FDI on economic growth is particularly noteworthy in transition economies. Former Soviet Union countries are undergoing significant structural transformations during their transition to market economies, and the effect of FDI on growth remains a debated issue. This study conducts an analysis covering data from the 1996-2020 period, examining the impact of FDI on economic growth using panel data analysis. In this context, the generalized method of moments (GMM), which is suitable for dynamic panel models, is employed. The analysis results reveal that FDI has a positive effect on economic growth. Furthermore, the findings highlight that this relationship provides important insights into understanding the economic dynamics in transition economies.