Kamu harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Azerbaycan ekonomisi üzerine bir inceleme
The Impact of public expenditure on economic growth: A Study on Azerbaijan economy
  1. Tez No: 919907
  2. Yazar: HAMZA ALİYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH ÇİLDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada, 1994-2023 yılları arasında Azerbaycan ekonomisinde ekonomik büyüme ile kamu harcamaları arasındaki bağlantı, Wagner Kanunu ve Keynesyen teoriler ışığında ekonometrik yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Kamu harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisini ve büyümenin kamu harcamalarını nasıl şekillendirdiğini analiz etmek amacıyla beş farklı model kullanılmıştır. Araştırma, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH), kişi başına düşen GSYH ve kamu harcamaları gibi değişkenler arasındaki ilişkileri incelemiş, elde edilen bulgular kamu harcamalarının ekonomik büyüme ile uyumlu bir şekilde arttığını ve bu ilişkinin Wagner Kanununa uygun olarak gerçekleştiğini göstermiştir. Analizler, ekonomik büyümenin kamu harcamalarını teşvik edici bir etkisi olduğunu göstermektedir. Ancak, kamu harcamalarının büyüme üzerindeki katkısı daha dolaylı ve sınırlı bir niteliğe sahiptir. Özellikle, GSYH'deki artışların kamu harcamalarını artırdığı, bu ilişkinin Wagner Kanunu çerçevesinde güçlü bir şekilde var olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma, aynı zamanda kamu harcamalarının stratejik olarak eğitim, sağlık ve altyapı gibi alanlara yönlendirilmesinin ekonomik büyümeyi olumlu yönde etkileyebileceğini vurgulamaktadır. Bunun yanı sıra, Azerbaycan'da kamu harcamaları ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki, ekonomik büyümenin kamu harcamalarını yönlendiren temel bir faktör olduğunu ve Wagner Kanununun Azerbaycan ekonomisinde geçerli olduğunu ortaya koymaktadır. Bulgular, kamu harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkilerinin, politikaların dinamik yapısı ve ekonomik koşullara göre esnek bir şekilde ayarlanmasının önemini göstermektedir. Sonuç olarak, Azerbaycan ekonomisinde kamu harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki dinamik ilişkinin, yalnızca mevcut ekonomik koşullara yanıt vermekle kalmayıp, aynı zamanda gelecekteki ekonomik gelişmelere de uyum sağlayabilecek şekilde esnek ve stratejik bir yaklaşım gerektirdiği ortaya koyulmaktadır. Bu da kamu harcamalarının planlanmasında uzun vadeli bir perspektifin benimsenmesi gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In the study, the relationship between economic growth and public expenditures in the Azerbaijani economy during the period 1994-2023 was analyzed using econometric methods within the framework of Wagner's Law and Keynesian theories. Five different models were employed to analyze the impact of public expenditures on economic growth and how growth shapes public expenditures. The research explores the relationships between public expenditures and variables such as Gross Domestic Product (GDP) and GDP per capita. The findings indicate that public expenditures have increased in line with economic growth and that this relationship aligns with Wagner's Law. The analyses reveal that while economic growth has a stimulating effect on public expenditures, the impact of public expenditures on economic growth is indirect and limited. Specifically, the study concludes that increases in GDP lead to higher public expenditures, and this relationship is strongly present within the framework of Wagner's Law. Additionally, the study emphasizes that strategically directing public expenditures towards areas such as education, health, and infrastructure can positively influence economic growth. The study highlights that the relationship between public expenditures and economic growth in Azerbaijan is driven primarily by economic growth as a fundamental factor shaping and directing public expenditures, and that Wagner's Law is applicable in the Azerbaijani economy. The findings underline the importance of adjusting the effects of public expenditures on growth flexibly, according to the dynamic nature of policies and economic conditions. In conclusion, this study reveals that the dynamic relationship between public expenditures and economic growth in the Azerbaijani economy requires a flexible and strategic approach, not only to respond to current economic conditions but also to adapt to future economic developments. This indicates the need for a long-term perspective in planning public expenditures.