Factors affecting family planning usage among married women in idlib province, Syria
Suriye'nin idlib bölgesinde evli kadinlar arasinda aile planlamasi kullanimini etkileyen faktörler
- Tez No: 919932
- Danışmanlar: ASSOC. PROF. DR. NİMETCAN MEHMET ORHUN, DR. LECTURER MEMBER FAHAD AHMED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Halk Sağlığı, Family Planning, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Halk Sağlığı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Politikaları ve Küresel Sağlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Birleşmiş Milletler, aile planlaması kavramının temel bir insan hakkı olduğunu vurgulayarak, istenmeyen gebelikleri ve olumsuz anne ve yenidoğan sonuçlarını önlemeye çalışırken aynı zamanda insanlar için bilinçli doğum kontrol seçeneklerini de desteklemektedir. Bu çalışma Suriye İdlib'deki evli kadınlar arasında aile planlamasını etkileyen faktörleri araştırmaktadır. Bu çalışma kesitsel bir tasarım uyguladı ve İdlib'de yaşayan 15-49 yaş arası toplam 315 evlenmiş kadın uygun bir şekilde seçildi. Veri elde etme aracı ankettir. Bu kadınların yüzde 44,4'ünün kalıcı evlerde ikamet ettiği, yüzde 37,5'inin ÜİYOK çadırlarında yaşadığı ve yüzde 47,9'unun işsiz olduğu belirlendi. Önemli bir çoğunluk (%70,8) 10-19 yaş aralığında evliydi. Aile planlaması konusunda karar verme konusunda %80'i eşiyle ortak karar aldığını bildirdi. Dikkat çekici bir şekilde, %61,9'u evlilik öncesinde aile planlaması konusunu hiç duymamıştı. Önceki kontraseptif kullanımı %67,9 oranında rapor edilirken, mevcut kullanım oranı %51,1'dir. Ayrıca kadınların sadece %41,9'u doğum sonrasında sağlık eğitimi almıştır. Daha önce doğum kontrol yöntemi kullanmış olması, kocanın mesleğiyle, özellikle vasıfsız veya teknik işlerde çalışanlarıyla (AOR 5,719, %95 CI 1,602-115,688, p=0,017), erkek çocukların yokluğuyla önemli ölçüde ilişkiliydi (AOR 0.460 95% CI: 0.001- 0.507, p = 0.002 ) ve 1-4 üyeli daha küçük hane halkı büyüklükleri (AOR 5,409, %95 CI 2,888-16,246, p=0,020).
Özet (Çeviri)
The United Nations emphasizes the concept of family planning being a fundamental human right, attempting to prevent unintended pregnancies and unfavorable maternal and neonatal outcomes, whilst also supporting informed contraceptive options for people. This study investigates the factors affecting family planning among married women in Idlib, Syria. The present study implemented a design that was cross-sectional, and an overall of 315 ever-married women aged 15–49 years based in Idlib were conveniently selected. The tool for obtaining data was a questionnaire. It was found that among these women, 44.4% resided in permanent homes, 37.5% lived in IDP tents, and 47.9% were unemployed. A significant majority (70.8%) were married between the ages of 10-19 years. In terms of decision-making regarding family planning, 80% reported making joint decisions with their husbands. Notably, 61.9% had never heard of family planning prior to marriage. Previous contraceptive use was reported by 67.9%, while current usage was at 51.1%. Furthermore, only 41.9% of the women received health education after giving birth. Previous use of contraceptives was significantly associated to the husband's occupation, specifically those in unskilled or technical jobs (AOR 5.719, 95% CI 1.602-115.688, p=0.017), the absence of male children (AOR 0.460 95% CI: 0.001- 0.507, p = 0.002), and smaller household sizes of 1-4 members (AOR 5.409, 95% CI 2.888-16.246, p=0.020).