8 haftalık temel jimnastik eğitiminin 6-8 yaş çocukların fiziksel uygunluklarına etkisinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examining the effect of 8-week basic gymnastics training on the physical fitness of 6-8 year old children in terms of various variables
  1. Tez No: 919931
  2. Yazar: BÜŞRA TUNADAĞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmanın amacı, 8 hafta süren temel cimnastik eğitiminin 6-8 yaş grubundaki çocukların fiziksel uygunluklarına olan etkilerini çeşitli biyomotor özellikler açısından incelemektir. Araştırmaya 20 çocuk (10 kız, 10 erkek) gönüllü olarak katılmıştır. Çocuklar rastgele olarak deney (n=10) ve kontrol (n=10) gruplarına ayrılmıştır. Deney grubu haftada 3 gün temel cimnastik eğitimi alırken, kontrol grubuna herhangi bir eğitim uygulanmamıştır. Çalışma öncesi ve sonrası, çocukların denge, esneklik, kuvvet, dayanıklılık ve hız gibi biyomotor özellikleri, Eurofit test bataryası ile değerlendirilmiştir. Kullanılan testler arasında stork denge, otur-uzan esneklik, el kavrama kuvveti, 30 saniye mekik, dikey sıçrama, durarak uzun atlama, sağlık topu fırlatma ve 20 metre sürat testi yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of 8-week basic gymnastics training on the physical fitness of children aged 6-8 in terms of various biomotor characteristics. A total of 20 children (10 girls, 10 boys) voluntarily participated in the study. The children were randomly assigned to either the experimental (n=10) or control (n=10) groups. The experimental group received basic gymnastics training three days a week, while no training was provided to the control group. Before and after the study, the children's balance, flexibility, strength, endurance, and speed were assessed using the Eurofit test battery.