Down sendromlu ve serebral palsili çocuğu olan ebeveynlerin evlilik uyumu ve psikolojik dayanıklılıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of marital adjustment and psychological resilience of parents with children with down syndrome and cerebral palsy
- Tez No: 919958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBEYAZ BARAN DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç:Bu çalışma engelli bireyler olan Down sendromlu ve Serebral Palsili çocuğu olan ebeveynlerin evlilik uyumunu ve psikolojik dayanıklılığını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipte olan bu çalışma Bingöl özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde eğitim görmekte olan Down sendromlu ve Serebral palsili çocukların ebeveynleri ile yürütülmüştür. Araştırma Şubat-Mayıs tarihleri arasında; kişisel bilgi formu, Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği, Evlilik Uyumu Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Veriler bilgisayar ortamında SPSS 26 paket programına aktarılarak analiz edilmiştir. Ki Kare, T testi, Mann Whitney U ve Kruskall- Wallis H kullanılmıştır.İlişkilerin incelenmesinde pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to evaluate marital adjustment and psychological resilience of parents with children with Down syndrome and cerebral palsy, who are individuals with disabilities. Materials and Methods:This descriptive study was conducted with the parents of children with Down syndrome and cerebral palsy who are being educated in Bingöl special education and rehabilitation center. Personal information form, Psychological Resilience Scale for Adults and Marital Adjustment Scale were used between February and May. The data were analyzed by transferring to SPSS 26 package program in computer environment. Chi-square, T test, Mann Whitney U and Kruskall-Wallis H were used.Pearson correlation analysis was used to analyze the relationships. For statistical significance, p.05).