Galatasaray brand identity positioning: Can it be a model for Kyrgyzstan?
Galatasaray marka kimliği konumlandırması: Kırgızistan için model olabillir mi?
- Tez No: 220583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF DEVRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Spor, Public Relations, Advertising, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kurumlar ve şirketler için marka kimliği ve konumlandırmanın önemi gün geçtikçe artmaktadır. Günümüzün piyasındaki çok sayıda şirket ve kurumlara karşın ağır rekabet koşullarında pay kapmak, mal veya hizmetin ne kadar farklılaştırıldığına bağlıdır. Bu çalışmada Galatasaray Spor Külübü'nün marka kimliği ve konumlandırılması, Kırgızistan'daki futbol ve futbolun ülke imajına katkısı araştırılarılacaktır.Çalışmanın amacı Galatasaray markasının gelişimini ve bunun Kırgız futbolu için bir model olarak uygulanabilirliği araştırılarak, futbol külüplerini geliştirmekle Kırgızistan imajına katkı sağlamaktır.Çalışmada ikincil el kaynaklarının taranması ile beraber, nicel ve nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Algılanan Galatarasaray marka kimliği ve konumlandırmasını ortaya koymak için anket araştırması yapılmıştır.Galatasaray yüzyılı aşkın kuruluş tarihi sürecinde, Türkiye'nin önde gelen spor külüplerinden biri olmayı başarmıştır. Kulübün sportif ve yönetim başarısı spor endüstrisinde kendine yer bulmasına ve marka ismini dünya çapında tanıtımına katkı sağlamıştır. Bununla beraber, kulübün marka kimliği Galatasaray'ı etkin bir şekilde anlatmaktadır.Kırgızistan'da da futbol yükseliş içerisindedir. Yine de, Galatasaray Spor Kulübü'nün gelişim süreci çok iyi bir şekilde analiz edilerek, aynı modelin uygulanması, Kırgızistan'ın tanıtımına ve gelişimine çok önemli bir katkı sağlayabilir. Bundan dolayı, Kırgız futbol kulüpleri Galatasaray Spor Kulübü'nü inceleyerek iletişim kurmaları gerekir.
Özet (Çeviri)
The importance of brand identity and positioning for companies is on rise. In today?sme-too market, where competitive environment is becoming strong, business sphere applies todifferentiation of products and services. This research focuses on brand identity andpositioning of Galatasaray Sports Club and football in Kyrgyzstan and its contribution to thecountries? image.The purpose of this research is to understand the Galatasaray Sports Club branddevelopment and its validity as a brand model for Kyrgyz football and to make a contributionto Kyrgyzstan?s image by developing the football clubs in the country.Beside the literature review, both qualitative and quantitative methods are used. As aquantitative method, questionnaire based survey conducted to explore perceived GalatasarayBrand Identity and Positioning.Galatasaray became one of the leading sports club in Turkey during its more thanhundred years of history. With its sportive and management performance, the club successfullypositioned itself in football industry and leveraged its brand name in a global scale.Nevermore, the club?s brand identity successfully communicates and utters who the club is.Football in Kyrgyzstan is also on increase. However, analyzes of Galatasaray SportsClub development stages and application of the same model, can make an importantcontribution to promote and develop Kyrgyzstan. Thus, Kyrgyz football clubs shouldcommunicate and analyze Galatasaray Sports Club very well.