Asendan aort patolojilerinde kullanılan kanülasyon yöntemlerinin serebral perfüzyon ve near ınfrared spektroskopi üzerine etkileri
Effects of cannulation methods used in ascending aortic pathologies on cerebral perfusion and near infrared spectroscopy
  1. Tez No: 919972
  2. Yazar: SELİM TÜMKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KUSERLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, asendan aort patolojilerinde kullanılan farklı kanülasyon yöntemlerinin (aksiller arter direkt kanülasyon, aksiller arter greft ile kanülasyon ve innominate arter greft ile kanülasyon) serebral perfüzyon ve Near Infrared Spectroscopy (NIRS) üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve bu yöntemlerin postoperatif sonuçlarını karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, retrospektif olarak Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde 135 hastanın verileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar aksiller arter direkt kanülasyon, aksiller arter greft ile kanülasyon ve innominate arter greft ile kanülasyon yöntemlerine göre üç gruba ayrılmıştır. A grubunda aksiller arter direkt kanülasyon yapılan hastalar, B grubunda aksiller arter greft ile kanülasyon yapılan hastalar ve C grubunda innominate arter greft ile kanülasyon yapılan hastalar mevcut idi. Serebral perfüzyon, NIRS ölçümleri ve komplikasyonlar değerlendirildi. Veriler, istatistiksel olarak anlamlı farklılıkları belirlemek için ANOVA ve ki-kare testleri ile analiz edildi. Bulgular: Gruplar arasında kardiyopulmoner bypass süresi ve NIRS değerleri açısından anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Kardiyopulmoner bypass süresi Grup A'da (205,95 ± 92,6 dk) Grup C'ye göre (152,1 ± 30,84 dk) daha uzun bulunmuştur (p=0,034). Antegrad ve KPB sonrası NIRS değerleri açısından Grup A ile Grup B ve Grup C arasında anlamlı farklar tespit edilmiştir. Serebrovasküler olay oranları Grup A'da %55, Grup C'de %10 olarak bulunmuştur ve bu fark istatistiksel olarak anlamlıdır(p=0,004). Diğer komplikasyonlar arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Sonuç: Kanülasyon yöntemleri, serebral perfüzyon ve postoperatif sonuçlar üzerinde farklı etkiler göstermektedir. Özellikle Grup A'da daha uzun bypass süresi ve daha düşük NIRS değerleri ile daha yüksek SVO oranları gözlenmiştir. Bu sonuçlar, uygun kanülasyon yönteminin seçiminin postoperatif sonuçları iyileştirebileceğini göstermektedir. Daha fazla prospektif çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Theaim of this study is to evaluatethe effects of different cannulation methods used in ascending aortic pathologies (direct cannulation of the axillary artery, graft cannulation of the axillary artery, and graft cannulation of the innominate artery) on cerebral perfusion and Near Infrared Spectroscopy (NIRS) and to comparethe postoperative outcomes of these methods. Materials and Methods: This retrospective study was conducted on the data of 135 patients at the Health Sciences University. Participants were divided into three groups based on the cannulation methods: direct cannulation of the axillary artery, graft cannulation of the axillary artery, and graft cannulation of the innominate artery. Group A included patients who under went direct cannulation of the axillary artery, Group B included those with graft cannulation of the axillary artery, and Group C included those with graft cannulation of the innominate artery. Cerebral perfusion, NIRS measurements, and complications were evaluated. Data were analyzed using ANOVA and chisquare tests to determine statistically significant differences. Results: Significant differences were found between the groups regarding cardiopulmonary bypass time and NIRS values. The cardio pulmonary bypass time was longer in Group A (205.95 ± 92.6 minutes) compared to group C (152.1 ± 30.84 minutes) (p=0.034). Significant differences in antegrade and postoperative NIRS values were observed between group A and groups B and C. The rate of cerebrovascular events was 55% in Group A and 10% in Group C, and this difference was statistically significant (p=0.004). No significant differences were observed among the groups for other complications. Conclusion: Cannulation methods have varying effects on cerebral perfusion and postoperative outcomes. Particularly in Group A, longer bypass times, lower NIRS values, and higher cerebrovascular event rates were observed. These findings suggest that the selection of an appropriate cannulation method can improve postoperative outcomes. Further prospective studies are needed.