Kadim Tıp Sistemleri Terminolojisinin Karşılaştırması
Comparison of Terminologies of Ancient Medical Systems
- Tez No: 919981
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT TOKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, Kadim Tıp Sistemleri (KTS) terminolojisinin tarihsel, kültürel ve kavramsal çerçevesini inceleyerek farklı KTS'de kullanılan temel kavramların karşılaştırmalı bir analizini sunmayı amaçlamaktadır. KTS, insan sağlığını fiziksel, zihinsel ve ruhsal yönleriyle bir bütün olarak ele alan ve her biri kendi kültürel ve felsefi bağlamında şekillenmiş zengin bilgi sistemleridir. Çalışma, KTS'nin temelinde yatan kavramsal düzlemleri analiz ederek tarihsel derinliği ve iç bütünlüğü ile KTS terminolojisinin ortak bir zemine sahip olup olmadığını değerlendirmektir. Çalışma, KTS tanımı ve kapsamı belirlenerek başlamıştır. Tarihsel gelişimi içinde tıbbın değişiminin KTS ve terminolojisine yaptığı etkiler ele alınmıştır. Bunun için tıpla ilgili günümüzdeki yeni yaklaşımlar ile KTS arasındaki kavram ve kapsam farklılıkları ortaya konmaya çalışılmıştır. Ele alınacak KTS seçilirken günümüzde hekim yetiştiren formal eğitimlere sahip olması, yasal düzenlemelerin ve standart terminoloji çalışmalarının varlığı göz önüne alınmıştır. KTS'nin, insanın doğayla ilişkisini anlamaya yönelik özgün kavramlara sahip olduğu görülmektedir. Çalışma, KTS'nin temel kavramlarını açıklayarak, terminolojiler arasındaki benzerlikleri ve kültürel bağlamlarına göre farklılaşan özellikleri ortaya koymaktadır. Çalışmamın hazırlanmasında karşılaştırmalı analiz yöntemi kullanılmıştır. Bu bağlamda, KTS terminolojisinin farklı sistemlerdeki yeri ve anlamı incelenmiştir. Çalışma, KTS terminolojisinin bütüncül bir bakışla çalışıldığında tıbbi düşünceye katkı sağlayacağına dikkat çekmektedir. Tezin özgünlüğü, KTS'nin tasnifi ve tasfiyesi, farklı tıp sistemlerindeki kavramları karşılaştırarak bu kavramların işlevlerini ve kültürel bağlamlarını derinlemesine analiz etmesinde bulunabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide a comparative analysis of the basic concepts used in different Ancient Medical Systems (AMS) by examining the historical, cultural and conceptual framework of AMS terminology. AMS are rich knowledge systems that address human health as a whole, with its physical, mental and spiritual aspects, each shaped in its own cultural and philosophical context. The study aims to analyse the conceptual levels underlying AMS and to assess whether AMS terminology has a common ground with historical depth and internal integrity. The study began by defining the definition and scope of AMS. The impact of changes in medicine during its historical development on AMS and its terminology was analysed. To this end, an attempt was made to identify the differences in concept and scope between today's new approaches to medicine and AMS. The selection of the AMS to be addressed took into account the existence of formal education that trains physicians today, the existence of legal regulations and standard terminology studies. It is seen that AMS has unique concepts for understanding the relationship between man and nature. By explaining the basic concepts of AMS, the study reveals the similarities between terminologies and the characteristics that differ according to their cultural contexts. The method of comparative analysis was used in the preparation of my study. In this context, the place and meaning of AMS terminology in different systems are analysed. The study draws attention to the fact that AMS terminology will contribute to medical thought if studied with a holistic perspective. The originality of the thesis lies in the classification and elimination of AMS, the comparison of the concepts in different medical systems and the in-depth analysis of the functions and cultural contexts of these concepts.