Middle Bronze Age animal-based subsistence at Toprakhisar Höyük and Tell Atchana: A zooarchaeological study
Toprakhisar Höyük ve Tel Atçana'da Orta Tunç Çağı hayvancılık temelli geçim: Bir zooarkeolojik çalışma
- Tez No: 919984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVANGELIA PISKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu tez, Orta Tunç Çağı Toprakhisar Höyük ve Tell Atçana'daki hayvansal geçim kalıplarının sosyo-ekonomik dinamikleri ve dönemin temel tarihi olaylarını anlamadaki katkısını inceler: Toprakhisar'ün sonlanması ve Hititler tarafından Alalah'ın yıkılması. Tür çeşitliliğini, iskelet temsilini ve demografik profilleri analiz ederek, merkezi diyet türleri, kronolojik evreler boyunca hayvan kullanımı ve tüketim uygulamalarındaki çeşitliliğe dair kanıtlarla birlikte belirlenir; bu, hem yerel adaptasyonları hem de daha geniş alanlar arası ilişkileri yansıtabilir. İki alan arasındaki karşılaştırmalar, Toprakhisar Höyük'te evcil (keçiler, domuzlar, sığırlar) ve yabani hayvanları içeren karma bir geçim stratejisinin, Tell Atçana'da ise daha uzmanlaşmış, keçi odaklı bir sömürü yaklaşımının varlığını ortaya koymakta olup, bu durum onların Suriye-Anadolu bölgesindeki merkez-çevre rollerini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the contribution of animal subsistence patterns at Middle Bronze Age Toprakhisar Höyük and Tell Atchana to understanding socio-economic dynamics and key historical events of the period: the abandonment of Toprakhisar Höyük and the destruction of Alalakh by the Hittites. By analyzing species diversity, skeletal representation, and demographic profiles, central dietary species are identified alongside evidence of variation in animal use and consumption practices across chronological phases, which may reflect both local adaptations and broader inter-site interactions. Comparisons between the two sites reveal a mixed subsistence strategy at Toprakhisar Höyük, involving domesticates (caprines, pigs, cattle) and wild animals, and a more specialized caprine-focused exploitation approach at Tell Atchana, potentially confirming their center-periphery roles within the Syro-Anatolian region.