Posterior tibial eğimin ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu sonrası greft başarısızlığına etkisi
The effect of posterior tibial slope on the graft failure after anterior cruciate ligament reconstruction
- Tez No: 919985
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sporcu Sağlığı ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporcu Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporcu Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, medial ve lateral posterior tibial eğimin (MTPE-LTPE) ön çapraz bağ (ÖÇB) rekonstrüksiyonu sonrası greft yetmezliği olasılığı üzerine etkisini incelemektir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya, primer ön çapraz bağ rekonstürksiyonu cerrahisinden sonraki iki yıl içinde greft yetmezliği nedeniyle 2011-2023 yılları arasında revizyon ÖÇB rekonstrüksiyonu yapılan 43 hasta dahil edildi. Bu hastalar, greft yetmezliği olmayan ÖÇB rekonstrüksiyonu yapılan 49 hastadan oluşan bir kontrol grubu ile eşleştirildi. Gruplar yaş, cinsiyet ve greft tipine göre eşleştirildi. Tüm hastalarda hem primer hem de revizyon cerrahisi için kullanılan greft hamstring otogrefti idi. Klinik değerlendirme Lysholm diz skoru kullanılarak preoperatif olarak ve postoperatif ikinci yıl takip ziyaretinde yapıldı. Manyetik rezonans görüntülemede (MRG) Hudek yöntemi ile MTPE ve LTPE belirlendi ve iki grup arasında karşılaştırıldı. Bulgular: ÖÇB revizyon rekonstrüksiyonu (RR) grubunda ortalama LTPS 6.8 ± 3.6 olarak bulundu, bu da primer rekonstrüksiyon (PR) grubu için 3.20 ± 5.7 olan değerden anlamlı derecede yüksekti (p=0.002). İki grup arasında MTPS değerleri açısından anlamlı fark yoktu, RR ve PR gruplarının ortalama değerleri sırasıyla 3.0 ± 3.5 ve 2.40 ± 4.5 olarak belirlendi (p=0.561).
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to examine the effect of medial and lateral posterior tibial slope (MTPS-LTPS) on the likelihood of anterior cruciate ligament (ACL) graft failure. Materials and Methods: The study included 43 patients who underwent revision ACL reconstruction from 2011 to 2023 due to graft failure within two years after primary surgery. These patients matched with a control group of 49 patients who had undergone ACL reconstruction without graft failure. Groups were matched by age, sex and graft type. The graft used for both primary and revision surgery was hamstring autograft in all patients. Clinical evaluation was performed using the Lysholm knee score preoperatively, and at the two-year follow-up visit. MTPS and LTPS were determined on magnetic resonance imaging (MRI) by the Hudek method and compared between the two groups. Results: The mean LTPS in the ACL revision reconstruction (RR) group was found to be 6.8 ± 3.6, which was significantly higher than the value for the primary reconstruction (PR) group at 3.20 ± 5.7 (p=0.002). There was no significant difference in MTPS values between two groups, with the mean values of the RR and PR groups being determined as 3.0 ± 3.5 and 2.40 ± 4.5, respectively (p=0.561).