Kronik hemiplejik hastalarda omuz ağrısının eklem pozisyon hissi, postural kontrol, taktil duyu ve kas kuvveti üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of shoulder pain on jointposition sense, postural control, tactical sensory andmuscle strength in chronic hemiplegic patients
- Tez No: 919983
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METEHAN YANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörolojik Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı, kronik inmeli hemiplejik hastalarda omuz ağrısının eklem pozisyon hissi, postüral kontrol, taktil duyu ve kas kuvveti üzerine etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem Çalışma, kesitsel tanımlayıcı nitelikte tasarlanmış olup, toplamda 78 kronik inmeli birey (48 erkek, 30 kadın) katılım sağlamıştır. Katılımcılar, omuz ağrısı olanlar ve olmayanlar şeklinde iki gruba ayrılmıştır. Omuz propriosepsiyonu (inklinometre), postüral kontrol (Postural Assessment Scale for Stroke Patients (PASS-T)), taktil duyu (Semmes-Weinstein Monofilaman testi), kaba kavrama kuvveti (dinamometre) ve parmak kavrama kuvveti (pinçmetre) değerlendirmesi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the effects of shoulder pain on joint position sense, postural control, tactile sensation, and muscle strength in chronic hemiplegic stroke patients. Materials and Methods: The study was designed as a cross-sectional descriptive study, and a total of 78 individuals with chronic stroke (48 males, 30 females) participated. The participants were divided into two groups: those with shoulder pain and those without. Assessments included shoulder proprioception (inclinometer), postural control (Postural Assessment Scale for Stroke Patients (PASS-T)), tactile sensation (Semmes-Weinstein Monofilament test), gross grip strength (dynamometer), and pinch grip strength (pinch meter).