Mustafa Kemal Atatürk'ün millet ve milliyetçilik tasavvuru
Mustafa Kemal Atatürk's conception of nation and nationalism
- Tez No: 920003
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLKAN SENEMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Tarih, Political Science, Sociology, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Millet ve milliyetçilik gibi kavramların nesnel bir karşılığının olmadığı ve içerisinde yer alan unsurların kişinin tanımı ve toplumların kavrayışına göre değişkenlik gösterdiği söylenebilir. Bu çalışmada Atatürk'ün millet ve milliyetçilik tasavvuru incelenmiştir. Nitel olan metodolojisi, literatür taramasının yanı sıra söylem analizlerinden beslenen birçok kaynak kitap, makale, dergi ve dijital araca dayanmaktadır. Atatürk milliyetçiliğinden ziyade Atatürk'ün millet ve milliyetçilik tasarısına yoğunlaşan çalışmada, Atatürk'ün millet ve milliyetçilik hususundaki siyasi eylemlerinden daha çok söylemlerine ve tasavvurunun yöneldiği istikamet üzerine değinilmiştir. Bir entelektüel olarak gelişmesini sağlayan dönemin ruhu ve tasavvurunu şekillendiren maddi koşullar da dikkate alınmış, yararlandığı kaynaklar rehberliğinde, millet ve milliyetçilik kavramlarına yüklediği anlamın işlevsel, pragmatist ve stratejik yönleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
It can be said that concepts such as nation and nationalism do not have an objective equivalent and the elements within them vary according to the definition of the person and the understanding of societies. In this study, Atatürk's conception of nation and nationalism is analysed. The qualitative methodology is based on a literature review as well as many source books, articles, journals and digital tools fed by discourse analyses. The study, which focuses on Atatürk's conception of nation and nationalism rather than Atatürk nationalism, focuses on Atatürk's discourses and the direction of his conception rather than his political actions on the issue of nation and nationalism. The spirit of the period that enabled him to develop as an intellectual and the material conditions that shaped his vision are also taken into consideration, and under the guidance of the sources he used, the functional, pragmatist and strategic aspects of the meaning he attributed to the concepts of nation and nationalism are discussed.